Dikkat! Hayatınızda Frene de Yer Olsun

Pazartesi, 4 Ağustos 2014 11:03

Trafikte bir anlık hata geri dönülemez sonuçlar doğuruyor. Bu konuya dikkat çekmek için birçok marka ‘kamu spotları’ hazırlıyor. Selin Babacan dünya çapında dikkat çeken kamu spotlarını Dipnot Tablet için araştırdı.

 

Sadece tek bir hareket belki de hayatınızı kurtaracak. Nasıl mı? Geçtiğimiz hafta‘Trafik Hayattır’ kurumsal sorumluluk platformu tarafından yayınlanan, Mustafa Sandal’ın oynadığı kamu spotu bu sorunun cevabını anlatıyor. BP Türkiye ve Doğuş Otomotiv işbirliğiyle çekilen filmde mesaj çok net: Emniyet kemerini tak, hayatta kal.

 

 

Aslında bu kamu spotunu daha önceden hatırlayanlarınız olacaktır. Orijinal ismi ‘Embrace Life’ olan ve yayınlandığı yıl izlenme rekorları kıran film, başta 2010 Cannes Festivali’nde ‘Toplum Sağlığı ve Güvenliği Ödülü’ olmak üzere pek çok önemli ödülün sahibi olmuştu. Kamu spotu günümüzün en ağır yaralarından birine parmak basıyor. Emniyet kemerinin trafikte ne kadar mühim olabileceğini gözler önüne seriyor.

Bugün dünyanın her yerinde can yakan en önemli sorun ne yazık ki trafik kazaları. Gerekli önlemlerin alınmaması, dikkatsizlik, aşırı hız beraberinde acı sonları getiriyor. Temmuz ayında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ‘2013 Yılı Karayolu Trafik Kaza İstatistikleri Raporu’ yayınlandı. Rapora göre geçtiğimiz yıl ‘ölümlü yaralanmalı’ en fazla kazanın meydana geldiği ay Ağustos olmuş. Meydana gelen kaza sayısı 1.207.354 iken, bu kazaların 161.306’sında sonuç ne yazık ki ölüm veya yaralanma.

Bu konuya dikkat çekmek için çeşitli kurumlar ve markalar da farkındalık çalışmaları yapıyor. Peki, son dönemde gerçekleştirilen ve akılda kalan işler hangileriydi?

Yakın zamanda oldukça etkileyici bir çalışmayı Volkswagen yaptı. Akıllı telefonların direksiyon başındayken dikkatleri nasıl dağıttığına vurgu yapan marka, dikkatsizliğin nasıl sonuçlanabileceğini oldukça ilginç bir yöntemle anlatıyor ve Hong Kongluları bir sinema salonunda bakın nasıl şaşkınlığa uğratıyor.

 

 

Dikkatsizlik ve gerekli güvenlik önlemlerini almamak kadar kritik diğer bir nokta da tabii ki aşırı hız. Bu konuya dikkat çekmek üzere Yeni Zelanda Ulaşım Ajansı tarafından yayınlanan reklam filmi, ‘başkalarının da hata yapabileceğini unutmayın mesajını’ veriyor. Oldukça çarpıcı olan bu filmde, iki araç çarpışmak üzereyken zaman duruyor. Sürücüler arabalardan inip birbirlerinden özür dileseler de, zamanı ne yazık ki geriye alamıyorlar ve çarpışma gerçekleşiyor.

 

 

 Devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play