Dikkat bu yazı tüm evli çiftler için geçerli değildir!

Salı, 22 Temmuz 2014 16:22

Evli çiftler bu yazıyı mutlaka okumalı. Evlilikte istenmeyenler sorunları önüne nasıl geçersiniz? Anlaşmazlıklar nasıl çıkıyor? Aşkım Kapışmak Dipnot Tablet için kaleme aldı.

 

Dikkat Bu Yazı Tüm Evli Çiftler İçin Geçerli Değildir!

Her şey kadınla ve erkekle başladı. Ayrı ayrı olamayacağını anlayan bu iki cins bir arada yaşamak için bir araya geldi. Ama…

Ülkemizde 20 yaş üstü çoğu erkeğin annesi genelde ev kadını. Hayatını evi, eşi ve çocuklarına adamış kadınlar… Bu yaş ve üstü erkekler kendilerine hayatlarını adamış kadınlarla yaşamayı bir yaşam biçimi haline getirmişlerdir. Onu doğuran kadın, onu büyüten kadın, onunla ağlayan, gülen kadın, ona arkadaş olan kadın, ona sevgili olan kadın, ona eş olan kadın, arkasını toplayan kadın…

Erkekler tek başına yaşayamaz hale geldiler.

Erkeği dünyaya bir kadın getirir ve sonra onu öğrettikleriyle bir şekle sokar. Bir süre sonra başka bir kadın gelir, belli bir şekle girmiş erkeği parçalar, dağıtır ve kendi istediği hale getirir.

Anneyle başlayan kadın ilişkisi, sevgili ve evlilik ilişkisiyle kökten bir dönüşüme uğrar.

Kadın, kendi istediği haliyle erkeğiyle yaşamak ister. Kaynanasından aldığı erkeği beğenmez.

Tanışma aşamasında erkek, karşı cinse annesine davrandığı haliyle yaklaşmaz ve bu kadının çok ilgisini çeker. Bir süre sonra erkek gerçek şeklini ortaya koyduğunda kadın bundan rahatsız olur. Hiç beklemediği bir tabloyla karşılaşır. Kendine güvenen kadın bir savaş başlatır. Erkeğine kendisini hak etmesi için köklü bir dönüşüm süreci hazırlar. Bu süreç, kadınların erkeğine uyguladığı sınavdır. Bir yandan kaynanaya uyumlu gözüküp diğer yandan sınavı başlatır. Çizginin bir tarafı diğer kadına, diğer tarafı ise kendisine aittir. Erkek bir o tarafa bir bu tarafa gider durur. Bu ilişkinin ilk zamanlarında erkeği bunalıma sokar. Hem anasına, hem sevgilisine evet der çünkü ikisini de kaybetmek istemez.

Bazen çizginin üstünde durmaya çalışır. Kendini dinlemeye alır. Erkek akadaşlarıyla takılır. Ama bu çizgi üstü nötr durum, uzun sürmez.

Kadın duygusal bir varlıktır ve altıncı hisleri çok gelişmiştir. Erkek daha çok mantıksal yaşar ve altıncı his olayı yoktur. Sezgilerinde başarılı kadınlar perdenin öbür tarafını çok iyi görürler. Önceden hissettikleri için önceden önlem alabilirler. Erkekler önceden hissedemedikleri için önlem alamazlar ve çabucak yakayı ele verirler. Yakayı ele verdiklerinde ise yaptıkları tek şey üste çıkabilmek için kullandıkları öfke nöbetleri ve ani tepkilerdir. Bu tepkiler erkeğe özgüdür. Kadın kolay kolay böyle tepkiler vermez çünkü duygusal yapıları sabır mekanizmalarını geliştirmiştir. Yani ‘sonra sen görürsün!’ demesi bunun sebebidir.

Erkekler yapar, unutur ama kadın kesinlikle unutmaz. Bu da kadını evlilik hayatında geçmiş odaklı, erkeği ise gelecek odaklı hale getirir. Aldatılan kadınların hepsi geçmişe çok takıldıkları için şimdiki zamanda bile kocalarına, ‘sen bana bunu yapmıştın, bu yüzden seninle seks yapmayacağım’derler.

Gelecek odaklı erkek ise, ‘ya oldu bitti işte, bundan sonrasına bakalım’ diyerek karısıyla olan cinsel yaşamını devam ettirmek ister. Bu da kadını sorun, erkeği çözüm odaklı hale getirir.

Aşk hayatına baktığınızda iki farklı cinsten iki farklı dışa vurum görebilirsiniz. Şimdi erkek mantıksal dedik. Bu yüzden erkek, aşırı duygusallığa alışık değildir. Kadının yoğun yapısı her türlü yoğunluğuna hazır haldedir. Erkek alışık olmadığı bu aşk kaosunda dalgın halde yaşamaya başlar. Tüm erkeklerde bu vardır. Aşık olunca hayatında, işinde, okul sürecinde kısaca her yerde dalgınlık yaşar çünkü alışık değildir. Bazı erkeklerde okul, iş temposu yavaşlar. Kadınlar aşık olduklarında diğer yaşamlarına bu süreci daha az yansıtırlar. Farkındalıklarını açık tutmak zorunda hissederler çünkü gözden hiçbir şey kaçmamalıdır.

Kadın dağıtıp yeni bir şekil verdiği erkeği buyruğunun altına alacağını zanneder ama kesinlikle olmaz çünkü temelde başka şekil verilmiş bir şeyi istediğin şekilde parçalasan ve yeni hale getirsen de ilki kadar dayanıklı olmayacaktır. Evlilik hayatı böyledir. Tam adam kıvamına geldi derken yavaş yavaş değişmeye başlar çünkü bu dönüşüm erkeği rahatsız edecektir. İstek azalır, ilgi azalır, talep azalır, paylaşım azalır. Bu istenmeyen sonuçtur. Yani dişinin yaptığı yuva içten yok olmaya başlar.

Hepimiz biliriz ve şunu deriz, ‘Kadın çok emek verir, savaşır, sabreder…’

Evet, bu dönüşümü yaratırken çok emek verdiği çok bedel ödediği için de kolay kolay vazgeçmez. Aldatılan kadınların çoğu boşanmazlar. Hala savaşı kazanma umutları vardır. Bu, erkeğe inanılmaz güç verir çünkü baştada dediğim gibi erkek kadının kendisine bağımlı olduğunu fark ettiğinde karısına karşı talepkarlık azalır. Erkeğin talepleri azaldıkça kadınınkiler artmaya başlar. Kadın aktifleştikçe erkek pasifleşir. Pasif erkek kendini işe güce aşırı vermeye başlar. İşyerindeki çalışanlar, ortaklar, müşteriler kadından daha önemli olmaya başladıkça kadında sinir katsayısı yükselir.

O flört döneminde ilgili, arayan soran, yanında olan, saatlerce beklemekten bıkmayan erkek gider yerine sabırsız, çabuk sinirlenen, unutan, cinsel isteği azalan erkek gelir.

Erkeğin cinsel isteği en çok duygusallık yaşadığı dönemde fazladır. Evlilikten birkaç yıl sonra sadece gerekli duyduğu anda ister. Flört döneminde görsel anlamda tahrik edip tatmin etmeyen kadın, bu sefer her şekilde tamamen açık, sonuna kadar arzulu ve hazır hale gelir. Bu da erkekte itici olmaya başlar. Hayatta bir şeyde çok fazla istekli gözükmek her zaman iticilik yaratır. Mesela yazın plajda çıplak kadınlar erkeklerin ilgisini çekmez. Akşam gece kulüplerinde dekolteli giyinip gelen kadınlar erkekleri yerinden hoplatır.

Konumuza dönelim; erkek işe güce sarıldıkça bütün enerjisini dışarıda atmaya başlar. Eğer karısı ev hanımıysa, kadın evde enerjiyle dolar taşar.

Bu enerjiyi bir şekilde dışarıya atması gerekir yoksa o enerji strese dönüşür. Bir süre sonra kocasının tamamen kendinden uzaklaştığını kabul ettiğinde depresyona girer.

 

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play