Dikkat bu sokaktan Cins çıkabilir!

Salı, 9 Aralık 2014 13:25

İstanbul duvarlarına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu kez radarıma takılan isim Cins oldu. Beyoğlu’nda, Galata’da, Bomonti’de onun işleriyle her an karşılaşmanız mümkün. Kendisi aynı zamanda Mixer’in de sanatçılarından.

Bir sokak sanatçısı ilhamını nereden alır, duvar boyama süreci nasıl işler, bu süreç her defasında illegal mi yürür, sokak sanatının galeriye ve müzeye taşınması, İstanbul’da göz ardı edilmeyecek sokak sanatının yükselişini konuştuk.

Hazırlayan: ÇAĞLA GILLIS

Önce seni tanıyalım. Cins ismi nereden geliyor? Bir sokak sanatçısı ne yer, ne içer, nerelerde takılır. İlhamını nereden alır?

Cins ismi aslında plansız bir şekilde ortaya çıktı ama zamanla yaptığım formlarla, kelime anlamı itibariyle uyuştuğunu fark ettim. Cinsin tür, çeşit gibi anlamları var. Benim oluşturduğum ve üzerinde çalıştığım oynadığım formlarımda aslında farklı bir türü temsil ediyor, bizlere çok yakın ama bir o kadar da uzak bir tür.

Bir sokak sanatçısı herkes gibi aynı şeyleri yer içer diye düşünüyorum, her sanatçı gibi ilham kaynakları da benzerdir büyük ihtimalle ama bunlara ek olarak sokaklarda daha çok vakit geçirip daha fazla sahipleniyorlar sanırım.

Sokakta işler genelde illegal mi yürüyor? Yani gece gizli gizli gidiyorsun çizip sonra hızlıca kaçıyor musun? Aklımızda nedense hep böyle bir sahne var:) Öyle değilse bile izin alma işlemleri vs. süreç nasıl işliyor?

Genelde yaptığım çoğu çalışma illegal şeklide gerçekleşiyor, pek kaçma-koşma söz konusu değil benim çalışmalarımda ama sürekli tedbirli olmak gerekiyor. İzinli çalışmalarda ise aslında genelde bana gelen teklifler üzerinden gerçekleşti, birkaç duvar dışında hep böyle oldu, benim teklif ederek boyadığım yerler ise zaten resmi bir süreçten geçip de onaylanan çalışmalar değil, eş dost diyaloğuyla gerçekleşen çalışmalar.

Çizdiklerinin bir hikayesi oluyor mu ya da bu sokağa bu yakışır gibi düşüncelerin?

Çalışmalarım aslında yer yer hikayeci olabiliyor ama çok direkt anlatımlarla dolu bir tarz değil, özellikle sokağa yaptığım çalışmalar. Geneli doğaçlama ortaya çıkan işler. Sürekli çizdiğim için eskizlerimde veya defterlerimde yaptığım çalışmalar hakkında sokağa yakışır diye düşünüyorum tabii ki, ama o eskizi yanıma alıp direkt sokağa geçirmiyorum. O duvarın, mekanın özelliğine göre doğaçlama şekilde uyguluyorum. O yüzden çalışmalarımın çok köşelerinin olduğunu düşünmüyorum, anlatımı herkese göre değişebilecek soyut hikayelerden oluşuyor sanırım.

Çizdiklerinin arasında “en çok bunu sevdim” diyebileceğin bir iş var mı? Tahminen kaç duvarı ele geçirmişsindir?

Çok fazla duvar boyadım, tam sayısını bilemeyeceğim ve şu an çoğu da silinmiş durumda maalesef. Favori işlerim oluyor tabii, ama o da dönemle ilişkili değişkenlik gösterebiliyor. Bundan 5 sene önce, çok sevdiğim bir işi şuan pek de beğenmeyebilirim ama bu benim gelişimim değişimim ile alakalı bir durum, sokakta ilk defa o işle karşılaşan birisi için o çalışma yeni bir çalışmadır sonuçta.

tumblr_inline_mj5negyhYe1qfqftx”Şunu bana bıraksalar buna neler yaparım” dediğin duvarlar oluyor mu? 

-Tabii ki… :)

Bir sokak sanatçısının apartman sakinleriyle tartışmasından başka bir zorluğu var mı?

Tartışma çok az yaşadım. Genelde buralarda profesyonel apartman sakinlerine rastlamak mümkün, hemen polisi arayıp ihbar ediyorlar, tabii bunu polisler gelince fark ediyorsunuz.

İstanbul’da şu sıralar özellikle Yeldeğirmeni taraflarında sokak sanatına duyulan ilgi arttı. Hatta sokak sanatı turları bile yapılıyor. Bunu neye bağlıyorsun?

Benim de atölyem de Yeldeğirmeni’nde, çok eski değilim gerçi ama orada olmak beni mutlu ediyor. Çok fazla atölye var. Duvarlar dışında belki sanatın izleyiciyle buluştuğu bir yer değil ama sanat üretiminin yoğun olduğu bir bölge. Belediyenin de desteklediği mural etkinlikleri yapılıyor, hem konum olarak hem de mural yapımına uygun binaların çok olması o mahalleyi dinamik bir hale getirdi ve dolayısıyla ilgi de arttı. Buna paralel turlar tabii ki yapılabilir, ama bunun para karşılığı yapılıyor olmasını garipsiyorum, sonuçta duvar çalışmaları zaten sokakta. Herkesin istediği zaman görebileceği şeyler. İnsanlar gitsin o sokaklarda kaybolsun ve o çalışmalar birden karşılarına çıksın, eminim daha çok keyif alacaklardır.(benden tavsiye)

Röportajın devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play