Dijital Pazarlama Stratejinizi Şekillendirecek Trendler

Cuma, 30 Haziran 2017 18:07

HAZIRLAYAN:ERGİ ŞENER

Dijital pazarlamanın önemi ve etkisi son yıllarda ciddi biçimde artarak de-vam ediyor ve daha da artacağı aşikar. Henüz bir dijital pazarlama stratejiniz yoksa ya da yeni bir strateji oluşturma evresindeyseniz bu alan-daki istatitikleri, öne çıkan verileri ve trendleri derlediğim yazı işinize çok yarayacak.

Dijital Reklam:

- 2017 sonuna kadar, Amerika’da toplam $72.01 milyar TV reklam harcam-ası yapılacağı öngörülmekte (bu miktar toplam medya satınalma bütçesin-in %35.8’i). Öte yandan, toplam dijital reklam harcamalarının $77.37 mi-lyarı bulması bekleniyor (toplam reklam harcamalarının % 38.4’ü). Yani di-jital reklama harcanan bütçeler, TV reklamlarına ayrılan bütçeleri geçmeye başladı (Kaynak: eMarketer)
- Dijital reklam sektörünü toplamda %57.6’lık payla iki teknoloji devi Google ve Facebook domine etmekte. (Kaynak: Visual Capitalist)
- Dijital reklam ücretleri, Amerika’daki enflasyon oranından 5 kat, TV reklamlarından ise %71 daha hızlı artmakta. (Kaynak: ADI)
- Doğal reklamlar (native ads: Markanın mesajını, kullanıcıların mecra üzerinde ilgilendiği içeriklere, içeriğin doğallığını bozmayacak şekilde en-tegre edilmesine dayanan bir reklam modeli), banner reklamlara kıyasla %53 daha fazla görüntülenmekte. (Kaynak: HubSpot)
- Doğal reklamların tıklanma oranı (CTR – click-through rate) görüntülü reklamlara (display ad) kıyasla 2 kattan daha fazla – mobilde %0.33, web’de %0.16. (Kaynak: Business Insider)
- Açılış sayfasında oluşabilecek bir saniyelik gecikme, dönüşüm oran-larında % 7 düşüşe neden olabiliyor. Bu nedenle açılış sayfalarının hızla açılması ve açılırken bir sorun yaşanmaması ziyaretçi kaybetmemek adına oldukça önemli. (Kaynak: Kissmetrics)
- Dijital kanallarda hedef müşterilerin dönüş oranları %70 daha fazla olmak-ta. (Kaynak: HubSpot)
- Geçen yıl online reklamları engelleme uygulamalarının kullanımı% 30 artış gösterdi. Mobil cihazlarda ise reklam engelleme uygulamaları % 90 oranında arttı. (Kaynak: PageFair) Bu alandaki ihtiyacı gören Apple da yazılımcılara yönelik gerçekleştirdiği, yeni işletim sistemini tanıttığını son etkinliğinde “reklam takip bloklama özelliğini” tanıttı. “Intelligent tracking prevention” (akıllı takip önleme) adını verdiği sistem ile “machine learning” kullanarak siteler arası izleme servislerini anlayabilmekte. Bu da her farklı siteye girişinizde çıkan rahatsız edici reklamların önünü kesmekte. (http://www.dipnot.tv/apple-yazilim-gelistiriciler-konferansi-wwdc-2017de-one-cikanlar/90087/)
- Bugün itibariyle 300 milyonun üzerinde mobil cihazda ve 236 milyon desk-top bilgisayarda reklam engelleyici yazılımlar yüklenmiş durumda. (Kaynak: PageFair)
- Reklamda sahtecilk, yasadışı gelir kaynağı olarak sadece uyuşturucu ti-caretinin ardından gelmekte ve 2025’e kadar dünya genelinde bu alandaki pazar büyüklüğünün $50 milyarı aşması bekleniyor. (Kaynak: World Fed-eration of Advertisers)

Mobil Pazarlama

- Ekim 2016 itibariyle, mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilen web’de gezinme, desktop cihazlar üzerinden gerçekleştirilen oranı geçti (Kaynak: StatCounter)
- Mayıs 2015 itibariyle, Amerika’da Google’dan gerçekleşen mobil aramalar web aramalarını geçti. (Kaynak: Google) Google’un eski CEO’su Larry Page’in belirttiği üzere, “artık ‘mobil öncelikli’ bir dünyada değil, ‘sadece mobil’ olan bir dünyada yaşıyoruz. (We are no longer in a mobile first World, we are in a mobile only World…)
- Araştırmalar, müşterilerin % 61’inin erişmekte zorluk çektikleri bir mobil siteye geri dönme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu gösteriyor ve bunların % 40′ı da direkt olarak rakiplere yönelerek rakiplerin sitelerini ziyaret etmekteler. (Kaynak: Google)
- Mobil pazarlama uzmanlarının %84’ü müşterilere oldukça olumlu bir deneyim sunduklarına inanmaktalar. Gerçekteyse, müşterilerin yarısından azı iyi bir den-eyim yaşadığını belirtmekte. (Kaynak: Unlockd)
- Mobil kullanıcıların %83′ü, tüm cihazlarda sorunsuz bir deneyim yaşamanın çok önemli olduğunu belirtmekte. (Kaynak: Wolfgang Jaegel) Omni-channel’ın artan etkisi, mobil merkezli olmak üzere etkisini göstermekte…
- Bankacılıkla ilgili aramaların %39’u mobil bir cihaz üzerinden gerçekleşmekte. (Kaynak: Hitwise)
- Yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren mobil siteler, müşterilerin %53’ünü kaybet-mekte. (Kaynak: DoubleClick)
Haftaya, dijital strateji açısından oldukça önemli yeri bulunan içerik pazarlaması, e-mail pazarlaması ve sosyal medya pazarlamasına yönelik öne çıkan trendleri paylaşmaya devam edeceğim…