Diğer Yarım’ın Poyraz’ı Dipnot Tablet’te: “Rol İçime Sindiyse Gözümü Sakınmam”

Salı, 5 Ağustos 2014 16:00

Diğer Yarım’ın Poyraz’ı Alican Albayrak ile Kalamış’ta Tatlı Huzur’da buluştuk. Huzuru bol, kahkahası eksik olmayan bir röportaj ile sohbet kayıt altına alınırken kahvekolik oyuncu ile muhabirin sohbetine bol köpüklü üçer türk kahvesinin eşlik ettiğini not düşebilirim. Röportaj esnasında gözüme çarpan dövmesinin (ad astra per aspera yazısı ve yıldız dövmesi sol kolunda yer alıyor) “engellerle yıldızlara kadar” anlamına geldiğini meraklı gözlere duyururken Alican’ı yakından tanımanıza yardımcı olacak söyleşi ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Son olarak kendisinin söyleşinin sonunda cevap vermeye çekindiği soruyu ben cevaplamak istiyorum; ilk izlenimde kendisi iyi birine benziyor. :)

Hazırlayan: Gizem Kaboğlu

 

İlkokuldayken aşık olduğun kız tiyatroya girince, peşinden tiyatroya girmişsin ve oyunculuk geçmişin sekiz yaşına dayanıyormuş. Peki, oyunda ağaç olan şanssız aşıklardan mıydın, yoksa prens olan şanslı çocuklardan mı?

Ağaç olarak başlayıp prens olan şansını kendi yaratan çocuklardanım. Çocukluk aşkıydı, o tiyatro koluna katılmıştı ben de çekingen bir çocuktum onun peşinden tiyatro koluna yazıldım sonra ben tiyatrocu oldum, o olmadı.

 

Pilot olmak istediğini okudum, hayat nasıl sürüklendi de yolun ekrana çıktı?

Boydan dolayı almadılar beni askere o yüzden yolum değişti ama hala pilot olmak istiyorum.

Şimdiye dek oynadığın roller birbirinden çok farklıydı hal böyleyken sosyal medyada sıklıkla “yakışıklı oyuncu” olarak anılmayı haksızlık olarak görüyor müsün?

Bundan rahatsız olmuyorum ama haksızlık mı… Sadece bununla anılsam haksızlık olabilirdi. İnsanlar sağ olsunlar beğenilerini yazıyorlar, rahatsız edici değil.

 

Şu önermeye katılır mısın: “Ekrandaki tüm diziler birbirinin aynı.” Sence ekranda fark yaratmak için ne tür riskler alınmalı?

Evet ama bu Avrupa dizilerinde de Amerika’da da böyle. Televizyon insanların evlerine giren bir algı yönetimi aracı. İnsanlar ne isterse televizyonda da o oluyor, bu yüzden dramalar birbirine komediler birbirine benzer. Bunu değiştirmek için ise yenilikçi bir vizyon gerekiyor.

49

Albüm Yapmak İstiyorum

O zaman bir albüm mü bekliyor dinleyicileri? Müzik kariyeri düşünüyor musun?

Ben çocukluğumdan beri müzikle ilgileniyorum. Dizide de şarkı söyledim. Darbukayla müziğe başladım, klarnet çalıyorum, perküsyon, piyano, gitar ve üflemeli çalgıların hepsine bulaştım. Yaparken keyif aldığım bir şey müzik, profesyonel olarak da yapmak istiyorum.

 

Videodaki gibi Manevra grubuyla mı yoksa solo bir albüm mü olacak?

Manevra grubu dağıldı, kişisel olarak bir şeyler yapmayı planlıyorum.

 

Peki vokal olarak mı dinleyeceğiz seni, yoksa enstrümantal bir albüm mü olacak?

Vokal de ben olacağım, bazı şarkılara enstrümanla da eşlik ederim.

 

Bir de lakabın varmış…

Evet kuduz, çok yaramaz olduğum için çocukluğumdan beri kuduz diyorlar. Söz de dinlermişim ama çok hareketliymişim, düz duvara tırmanan cinsten.

 

Başörtülü Bir Kadına da Aşık Olabilirim

1488Alican için aşkın kıstası var mıdır, başörtülü bir kadına aşık olabilir mi?

Evet olabilirim. Benim aşka bakış açım biraz farklı. Bir şeye aşık olmadan nefes alamazsın, aşk yalnızca insana karşı beslenen bir şey değil. Ayrıca aşk biraz daha paramparça edip, dağıtıp kendini tekrar ellerinle toplamak gibi bir şey, bahsedildiği gibi çiçek böcek bir şey olduğuna inanmıyorum. Aşk kişinin görünüşüyle, giyimiyle, yüzüyle ilgili olmayan bir şey… Kaldı ki ben bir kadının sadece görünüşünden veya giyiminden dolayı nezaketi ve aşkı haketmediğini kesinlikle düşünmüyorum. Bireyin kendi özgürlükleri, tercihleri ve yönelimleri önemli. Ben onun tipine değil ki, fikirlerine ve beynine aşık oluyorum. Bana ne kadar benzediğinden veya benzemediğinden dolayı ben ondan hoşlanıyorum. Başını kapattı veya dekolte giydi diye senin aşkına layık olmuyor mu kadın, sen kimsin ki?

 

Dizide Poyraz’ın sevdiği kadın için tanımlamaları var, mütedeyyin bir kadın istemese de ileride fedakarlık olarak kadının mutaassıp giyinmesini talep edeceğini söylüyor. Peki aşk için değişim fedakarlık olarak görülebilir mi?

Ben kişinin özgürlüklerine müdahaleleri faşistçe buluyorum. Başörtülü birine aşık olup başını açmasını iste ve buna fedakarlık de… Sen fedakar olup başını açmasını isteme o zaman.

 

Sen fedakarlık yapan taraf mısın yoksa fedakarlık bekleyenlerden misin peki?

Duruma ve kişiye göre değişir. Çok da pamuk yürekli bir adam değilim ama sevdiğim insan için kendimden feda ederim. Sevgi karşındakini olduğu gibi kabul etmek demek. Bir insanı değiştirdikten sonra sevmenin bir anlamı yok.

 

Sorularıma yanıt verirken karşımda 27 yaşında değil de 40 yaşında bir adam var gibi hissettim.

Arkadaşlar bir silah var mı kendimi vuracağım. (Gülüyor) Bu dünyada insanlar iyi ve kötü olarak ikiye ayrılıyor bence. Kalbini temiz tutmak çok zor bir iş… Kalbini temiz tutup iyi biri olarak yaşamaya çalışınca olgunluk olarak tanımlanıyor herhalde. Ötekileştirmenin çirkin bir şey olduğunu çocukluğumdan beri düşünüyorum.

 

Söyleşinin tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play