“Devlet bilgisayarlara casus yazılım gönderecek”

Pazar, 24 Kasım 2013 12:08

İnternetten korsan içerik indirilmesine karşı hazırlanan bir düzenleme çok tartışılacağa benziyor. Tasarı halindeki Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun yasalaşması halinde; internetten müzik indirenlerin IP adresleri, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından akredite edilmiş casus yazılım vasıtasıyla tespit edilecek. İnternet kullanıcılarının sayfalarda gezinme için casus yazılıma müsaade etmek zorunda kalacağı belirtilirken bu durumun kişilik haklarının ihlali anlamına gelebileceği öne sürülüyor.

Tasarı hakkında Anadolu Ajansı’na konuşan Uluslararası Antalya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Savaş Bozbel, ”İzinsiz müzik parçası indirirseniz bu durum internet servis sağlayıcıları tarafından tespit edilecek. İlk önce size uyarı gönderilecek. Buna devam ederseniz 73/A maddesi hükmüne göre kişisel bilgilerinize, IP adresinize ulaşıp, sizin neler indirdiğiniz, hangi sayfaları ziyaret ettiğinize bakılabilecek” dedi.

Bu casus yazılımın hak ihlali doğurabileceğini söyleyen Bozbel şöyle konuştu:

“Bir siteden programlar vasıtasıyla bir müzik parçası veya film indirdiğinizde, buradaki hükümle karşı karşıyasınız. Diyor ki bu hüküm, ‘Hak sahibinden izin alınmaksızın noktadan noktaya ağlar üzerinden eserleri umuma ileten bireysel internet kullanıcılarının IP adresleri, telif birliklerince Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından akredite edilmiş yazılım vasıtasıyla tespit edilir.’ Burası çok tehlikeli. Bu ne demek biliyor musunuz? Yani kanun koyucu sizin bilgisayarınıza casus yazılım gönderecek. Buna sistem müsaade edecek. Erişim sağlayanlar müsaade etmek zorunda kalacaklar. Siz güvenli şekilde internette sörf yaptığınızı sanırken bu yazılım sayesinde bilgisayarda hangi işlemleri yaptığınız ve hangi hak ihlallerinde bulunduğunuz tespit edilecek. Ardından bu casus yazılım akredite olacak, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından da bu yazılım onaylanacak.”

Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı ile ilgili çalışmaların “kapalı kapılar ardında” yürütüldüğünü, Telif Hakları Genel Müdürlüğüne taslakla ilgili bilgi almak üzere yazı yazmalarına rağmen sonuç alamadıklarını söyleyen Prof. Dr. Bozbel, taslak metnin yasalaşması halinde yazılımın kişilerin bilgisayarlarına izinsiz yüklenmesinin, “kişilik haklarının ihlali” anlamına da geleceğinin altını çizdi.