Devlet başkanı teröristle tokalaştı

Perşembe, 18 Temmuz 2013 13:56
teror.20130718134453

Kolombiya’nın en büyük silahlı örgütü Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) üyeleri silah bıraktı. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, ELN’nin silah bırakan 30 üyesiyle bir araya geldi.

EL SIKIŞTI

Silah bırakanlar arasında 3 hamile kadın militan da bulunuyor. Manuel Santos, silahlarını teslim eden militanlarla el sıkıştı.

ELN, Kolombiya’nın en büyük gerilla örgütü FARC ile yürütülen barış görüşmelerinin bir parçası değil ama grubun liderleri, müzakerelere katılmak istediklerini dile getirmişti.

Ama, Kolombiya hükümeti ELN ile masaya oturmak için grubun rehineleri serbest bırakmasını şart koşuyor. Yetkililer, solcu ELN örgütünün 1,500 üyesi olduğunu söylüyor.

BAŞKAN ÖRGÜT ÜYELERİNİ KENDİ KARŞILADI

Devlet Başkanı Santos, aralarında hamile üç kadın bulunan ve silahları ile malzemelerini bırakan örgüt üyelerini kendi karşıladı.

BARIŞ SÜRECİ BUDUR

Cali’de konuşan Santos, “Barış süreci budur. Her bir ELN ve FARC üyesi idealleri uğruna girdikleri mücadele yolunda devam edecekler ama şiddet ve silaha başvurmayacaklar” dedi.

teror1ANLAŞMA KASIM AYINDA

Bu arada FARC örgütünün baş müzakerecisi Ivan Marquez, yaklaşık elli yıldır devam eden silahlı çatışmaların yakında sona ereceğini söyledi.

Küba’da Kolombiya hükümeti ile yürütülen müzakerelere katılan Marquez, barış için tüm solcu partiler ile sendikaları birlik olmaya çağırdı.

Hükümet, Kasım ayında barış anlaşması imzalamak istiyor. Marquez ise, çözüm konusunda bu kadar hızlı davranılmaması uyarısında bulunuyor.

Kolombiya televizyon kanalı RCN’a konuşan Marquez, “Kasım ayında barış anlaşması yapılması mümkün. Ama bu başarmak için zamana ihtiyacınız var. Kötü bir barış anlaşması savaştan daha beterdir” dedi.

Kolombiya’nın en büyük gerilla örgütü Farc ile hükümet arasındaki görüşmeler geçen yıl Kasım ayında başladı. ELN ise sürecin dışında tutuldu.