Deve Dergisi: Kimseyi ötekileştirmeyecek bir çizgimiz var

Cuma, 19 Nisan 2013 17:35

Yazarlar ve Okurlar’ın bu haftaki konuğu dev kadrolu Deve Dergisi’ydi!

Deve Dergisi’nin kuruculuğuna öncülük eden Deve Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ferzende Kaya, derginin bir yaşam ve edebiyat dergisi olduğunu, siyasi bir çizgisinin olmadığını söyledi.

Herkesin katıldığı, herkesin var olduğu bir dergi yapmak istediklerini söyleyen Esra Elönü, gençlere de destek vererek, ilk şiirini veya ilk yazısını alarak kendileri için de bir milat olduğunu söyledi.

Dergi içeriklerinde sansür uygulamadıklarını ancak yazıların kimseyi ötekileştirmeyecek nitelikte olmasına özen gösterdiklerini söyleyen Ferzende Kaya, dergi için son 6-7 aydır çalıştıklarını ve bu kadar kalabalık bir ekibi bir araya getirip, edebiyat adına iyi yayınlar çıkarmak için üzerinde baskı hissettiğini söyledi.

Edebiyat tabiatı gereği muhalif bir tavır içinde olduğunu söyleyen Kötü Şair Şerafettin, siyasi bir tavır içinde olup başkalarını ötekileştirmeyeceklerini ve barış sürecine destek verdiklerini söyledi.

Dergide “Tanıklar” adıyla röportajlar yaptığını Berna Şahin, olaylara tanık olan insanların yaşarken dinlenmesi gerektiğine inandığını, Deve Dergisi’nin ilk sayısı için Oğuz Atay’ın tanınmasında büyük emeği olan Hayati Asılyazıcı’yla röportaj yaptığını söyledi. Şahin, Hayati Asılyazıcı’nın gözlerinin görmediği için dergiyi bizzat kendisinin götüreceğini, gerekirse dergiyi okuyacağını söyledi.

Deve Dergi’sinin ilk sayısı için Mehmet Ali Birand ile görüşme yapmayı çok istediklerini aktaran Berna Şahin, maalesef gerçekleştiremediklerini sözlerine ekledi.

İlk sayısı Nisan ayında çıkan derginin, Kürtçe bir ekinin de olduğunu, her sayıda farklı bir dilde ek dergi çıkaracaklarını söyleyen Ferzende Kaya, haber verme gibi bir kaygılarının olmadığını, dergilerinin hayat, sanat ve edebiyat dergisi olduğunu söyledi.

Ferzende Kaya ayrıca, Ahmet Kaya’nın yaşasaydı, akil adam olabileceğini, bugünler için büyük emek verdiğini de sözlerine ekledi.

Deve Dergisi ekibinde kimler yok ki? İşte dev kadrodan bazı isimler;

Küçük İskender, Adnan Özer, Esra Elönü, Ahmet Hakan, Altay Öktem, Alper Gencer, İsmail Beşikçi, Pelin Batu, Ragıp Derin, Aziz Kedi, Ahmet Mercan, Yılmaz Erdoğan, Mevlana İdris, Ahmet Ümit, Koray Demir, Feyza Hepçilingirler, İhsan Eliaçık, Aslı Erdoğan, Cezmi Ersöz, Sadık Yalsızuçanlar, Muhsin Kızılkaya, Cafer Turaç, Ahmet Ada, Bejan Matur, Münib Engin Noyan, Hüseyin Alemdar, Furkan Çalışkan, Suavi Kemal Yazgıç, Rahşan Anter, Zeki Bulduk, Coşkun Aral, Nurettin Durman, Enver Aysever, Bünyamin Yılmaz, Yaşar İliksiz, Berna Şahin, Mesut Yar, Hamit Aydın, Lale Müldür, Ahmet Dur, Serdar Sevilgen, İsa Tatlıcan, Nil Gülsüm, Kötü Şair Şerafettin Kaya, Hüseyin Akın, Mustafa Altıoklar, Zakir Barutçu ve Ferzende Kaya…

Siz de Dipnot.tv Yazarlar ve Okurlar canlı yayınına katılıp, merak ettiklerinizi sormak veya düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz, Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, Cuma günleri saat 21.00′de paylaştığımız linklere veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayıp katılabilirsiniz.

hangout-nasıl-yapılır-yatay