“Despotluğun da bir sınırı var” Gezi Parkı eylemleri dış basında!

Çarşamba, 5 Haziran 2013 09:43

pageGezi Parkı protestoları hız kesmeksizin devam ederken, yabancı basın da Türkiye’de olan biteni dikkatle izliyor. İngiliz medyası bugün de protestolara geniş bir şekilde yer verdi.

BBC
İngiliz yayın kurumu BBC, son gelişmeleri “Hükümetin özür dilemesine karşın şiddet eylemleri devam ediyor” sözleriyle duyurdu.

Kurumun deneyimli Ortadoğu muhabiri Jeremy Bowen, İstanbul’dan yaptığı canlı bağlantıda, “Erdoğan hala ülkedeki en popüler politikacı olmaya devam ediyor, ama şimdi öğreniyor ki karşıtlarının despotluk dedikleri yönetim tarzının da bir sınırı var.”

Financial Times
Ekonomi dünyasının önde gelen gazetesi Financial Times üst düzey siyasetçilerin ortalığı sakşnleştirmek amacıyla özür dilediklerini ama buna rağmen “Recep Tayyip Erdoğan hükümetini sarsan” anlaşmazlığın biteceğine dair bir işaret bulunmadığını yazıyor.

Gazete, internet sitelelerinin, özellikle de Twitter’ın protestocuların organize olup bilgi yaymasında önemli rol oynadığını, Türk medyasının ise sansür uyguladığı için şikayetlere hedef olduğunu belirtiyor.

The Guardian
The Guardian gazetesi Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın geçtiğimiz hafta polis tarafından barışçıl protestoculara uygulanan şiddetin yanlış ve adaletsiz olduğunu söylediğini hatırlattı. Ancak gazete, Arınç’ın gönül alıcı bu mesajının Erdoğan’ tarafından da desteklenip desteklenmediğinin bilinmediğine dikkat çekti.

The Independent

The Independent siyasetçilerin hükümet karşıtı protestoları bastırmak amacıyla farklı mesajlar vermekle suçlandığını yazdı.

Arınç’ın özrü ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söyledikler arasında keskin bir ayrım olduğuna dikkat çeklen gazete, Erdoğan’ın protestocuları “çapulcular” ve “marjinaller” diye tanımladığını hatırlattı.

The Daily Telegraph
The Daily Telegraph protestolarla ilgili haberinin başlığında “Aktivistler sosyal medya ile bir adım önde olmayı nası başarıyor” sözlerine yer veriyor.

Gazete Türk aktivistlerin interneti yaratıcı bir şekilde kullanarak polise yakayı vermekten kurtulduklarnı, aynı zamanda hacker grubu Anonymous’un da hükümete bağlı kurumlara saldırıdığını belirtiyor.

The Times
The Times haberinde “Türkiye söylemini yumuşatırken protestolar yeniden başladı” başlığını kullanmış.

Gazete, “Binlerce Türk hükümetin sukünet çağrılarını aldırış etmeyerek dün gece yeniden İstanbul’un Taksim Meydanı’a aktı” diye yazıyor.