Derya Türkan İncesaz’dan neden ayrıldı?

Salı, 22 Temmuz 2014 11:34

Erkan Oğur, Derya Türkan ve İlkin Deniz’in “şifa niyetine dinlenecek” diye tanımladıkları “Dokunmak” adını verdikleri albüm müzikseverlerin beğenisine sunuldu.

Uzun yıllardan beri birbirlerini çok iyi tanıyan ve bugüne kadar farklı birçok projeye birlikte imza atan bu kıymetli müzisyenlerin son çalışması. Albümde, anonim bir türkü dışında tüm besteler Erkan Oğur, Derya Türkan ve İlkin Deniz imzası taşıyor.

Erkan Oğur’un perdesiz gitar, klasik gitar ve kendi adını taşıyan Oğur sazıyla, Derya Türkan klasik kemençesiyle, İlkin Deniz ise kontrbasıyla albümde yer almışlar.

Bir başka dikkat çeken özellik de şu, albüm, Erkan Oğur ve Derya Türkan’ın kurduğu M&MT Records tarafından yayımlanmış. Bu yazıyla aynı zamanda yeni bir müzik şirketine de merhaba diyoruz. Sözü uzatmadan Erkan Oğur’la söyleşiye başlayalım, ustaya soru sormak haddimize değil, ancak bir yerden başlamalıyız, üçlünün biraraya geliş hikâyesiyle başlayalım…

Hazırlayan: Mahmut Güleç

ERKAN_OGUR_04Bildiğimiz kadarıyla Derya Türkan ve İlkin Deniz ile tanışmanız çok eskilere dayanıyor, bu ikiliyle Fuad ve Telvin albümlerinde birlikte çalışmıştınız. Bu çalışmalarınızın tohumları ne zaman atıldı, ne zaman böyle şekillendi?

İlkin’le olan beraberliğimiz çok eskilere, 80’li yılların başlarına gider. Zaman zaman bir araya gelip müzik yapardık. 1995 yılında Telvin ile çalışmaya başladık… Derya’yı ise konservatuar yıllarında, daha yetenekli afacan bir çocukken tanımıştım. O çok gelişme gösterdi. 2000’den bu yana çalışmalarımız devam ediyor. Bu birlikteliklerimizin tohumu müziğin kendisidir. Zaten çoktan atılmıştı. Biz bir ara fark ettik sadece…

“Fuad” ve “Telvin” albümlerinin müzik kariyerinizdeki önemi nedir? Dokunmak albümüne uzanan yoldaki önemli dönemler, dönemeçler diyebilir miyiz?

İki albüm de müzik ve insan ilişkisinin yaşam ile tarifini yapan felsefenin ürünüdür. Özet olarak;

Fuad = Kalp kırmamak, sevmek,

Telvin = Halden hale geçen yaşamımızın içindeki farkındalık.

Kariyerle ise hiç alakamız yok, kendisi gibidir, herşey.

Dokunmak albümünün hikâyesini kısaca anlatır mısınız? Fikir kimden çıktı? Albümü neden “şifa niyetine dinlenecek” şeklinde tanımladınız?

Yormayan, dinlendiren huzur veren bir ses âlemi olsun diye hep çabalarız. Düşündüren, üretkenliğe teşvik eden, enerji veren bir paylaşım olsun, bu küçük müzikteki estetik hissedilsin istedik. Müziğin çoğaltıcı yanı belki işe yarar diye düşündük. Bu fikir hep vardı. Benim çıkardığım sesler bu albüm fikrini oluşturdu…

 

Dokunmak deyince, nelere dokunmak?

Dokunmak; kalbe, ruha, tene, tüm his dünyanıza olabilir. Konuşurken birisine dokunup kırabilirsiniz veya bir haliniz, başka birinin bir haline öyle bir dokunur ki, aşk olur, ders olur veya kin, nefret olur veya hayat değişir… Yediklerimiz de dokunabilir veya bir ağaca, bir çiçeğe dokunursunuz veya dokunmak ister dokunamazsınız. Kıyamazsınız. Müziğe, seslere dokunur veya dokunamazsınız.

***

deryaturkan-sSöyleşimize Derya Türkan ile devam ediyoruz… Öncelikle bu albüme dair düşüncelerinizi sormak istiyorum, neler söylemek istersiniz?

Dokunmak, Erkan Oğur ile uzun yıllardır olan birlikteliğimizin bir tezahürü. Aramızda güzel bir bağ olduğunu biliyorum ve bu güzelliği beraber müzik yaparken yaşıyorum. Ayrıca bu güzelliği perçinleyen yeni müzik şirketimizin ilk yayını olması, beni ayrıca mutlu ediyor.

İncesaz’ın kuruluşunda yer almıştınız? Şimdi ayrıldınız… Neden? Tekrar İncesaz’a dönecek misiniz? Bu bir ara mı, yoksa ayrılık mı? İncesaz, fazla mı öne çıkmaya başladı müzik kariyerinizde?

Benim müzik hayatım arkadaşlık üzerine kurulur, birlikte müzik yapmak için bu dostluğun tesis edilmesi müziğe çok büyük katkı sağlıyor. İncesaz, evde kendi için müzik yapan bir trio idi. Yani Cengiz Onural, Murat Aydemir ve Derya Türkan dostluğu ile İncesaz başladı ve birçok albüm yaptı. Fakat benim müzik hayatım sadece İncesaz’dan ibaret değildi, yani İncesaz öne çıkmadı. Aynı zamanda Kudsi Erguner başta olmak üzere Jordi Savall ile ve tabii kendi kurduğum gruplar ile Türkiye’de ve dünyanın birçok yerinde konserler ve projeler yapıyordum, onlardan hiçbir zaman vazgeçmem. İncesaz’dan benim ayrılmamı Cengiz Onural ve Murat Aydemir istediler…

Buna çok şaşırdım ve de üzüldüm doğrusu, sizin için zor olmadı mı peki?

Benim için tabii zor oldu. 17 sene birlikte olduğum ve müzik yapısının oluşmasında katkımın olduğu bir yerden gelen bu istek beni kırdı. Nedeni tam olarak bu. Bizi seven insanlar aslında böyle bilmiyorlar. İncesaz’dan gelen bu istek üzerine, gruptan ayrıldığımı açıklamak istesemde, yılların verdiği dostlukla, Cengiz Onural’ın isteği ile gruba bir süre ara verdiğimi açıklamak zorunda hissettim. Ama İncesaz’a dönmeyi düşünmüyorum ve artık benim için sihir bozuldu…

Peki, Derya Türkan – Murat Aydemir müzikal birlikteliği sürüyor mu, çalışmalarınız devam edecek mi?

Bu birliktelik okul yıllarına dayanır ve İncesaz’ı oluşturan bir çekirdektir. İncesaz ile bu çekirdek de zarar gördü bence…

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play