“Dershanelerde inançlara saygı en güzel şekilde öğretilmekte”

Pazar, 17 Kasım 2013 16:46

CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde halka seslenen Mustafa Sarıgül dershane tartışması ve Barzani’nin Türkiye ziyareti ile ilgili değerlendirme yaptı.

Sarıgül dershane tartışması ile ilgili, “Sanki yurttaşlarımız dershaneye evlatlarını götürmeye ve para ödemeye çok meraklı. Kimseye sormuyor ‘dershaneler neden var’ diye. Dershaneler eğitim yetersizliği yüzünden var. Ülkemizde okulları tam gün yaparsan dersaneler kalkar. Bütün anne babalar çocuklarını nasıl daha iyi bir okula göndereceklerini düşünüyorlar. Okullarda iyi eğitim alınsa çocuklarımızı neden dershanelere gönderelim. Dersaneler büyük bir ihtiyaçtır.” dedi.

“Ben biliyorum… Dershanelerin çoğunda ‘paran pulun var mı?’ diye sormuyorlar. Hayırsever vatandaşlarımız dersaneye gitmek isteyen ama parası olmayan çocuklarımıza destek oluyorlar.” diyerek dikkat çeken Sarıgül, “Hizmetleri siyasi nedenlerden dolayı kesme mantığını doğru bulmuyorum. Dünyanın yüzlerce ülkesinde okullar varsa dershanelerde geleneklerimiz inançlara saygı en güzel şekilde öğretilmekte. Ben yurt dışında okullara gittiğimde Atatürk’ün resmini İstiklal Marşı’nı her zaman gördüm.” diye konuştu.

SEÇİME 4 AY KALA BARZANİ’Yİ DAVET ETTİN

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye’yi ziyareti ile ilgili de konuşan Sarıgül, Başbakan Erdoğan’ı hedef aldı: Şimdi buradan Ankara’daki hükümete sesleniyorum. Seçim öncesi Kürt yurttaşlarımızı istismar edecek ayak oyunlarını bırak.
Barzani yaşıyor. Barzani yıllardan beri orada yaşıyor. Sen de 13 yıldır iktidarsın. Ölüyü diriyi bıraktın. Seçime 4 ay kala Barzani’yi davet ettin. Yutmazlar.