Dershane tartışmasında yeni formül arayışı

Salı, 26 Kasım 2013 13:51

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 7 dershane grubunun temsilcisi ile bakanlıkta bir araya geldi. Toplantının ardından soruları yanıtlayan Bakan Nabi Avcı, görüşmenin çok olumlu geçtiğini dile getirdi. Avcı ‘sektörde çalışanların nasıl etkileneceğini’ konuştuklarını dile getirirken bunun bir kapatma değil dönüşüm olduğu konusunda hem fikir olduklarını vurguladı.

Avcı dershanelerin dönüşüne alternatif planlar ortaya koyduklarını söyledi. Avcı’nın açıklamaları şöyle:

Açık Lise ya da Akademik Lise’nin nasıl olabileceği konusunda görüşlerini aldık. Bundan sonraki aşamada da kamuoyuyla görüşlerini paylaşacaklardır. Biz notlarımızı aldık, bundan sonra süreç başarıyla sonuçlanacaktır.

Bugünkü görüşmemizin ana çerçevesi dershane sektöründe çalışanlar nasıl etkilenir bunu konuştuk. Bunun bir kapatma değil, dönüşme süreci olduğu konusunda da anlayış birliğimiz var.

Mevcut kriterlerle özel okula dönüşeceklerde bir sorun görünmüyor. Arkadaşların Akademik Lise olarak adlandırdığı liseye geçiş konusunda bir anlayış birliğimiz var. Kimin, hangi koşullarda bu liselerden hizmet alacağı konusunda önerilerini aldık.

Özel etüt merkezlerine devam edecek öğrencilerden ücret alınmaz. Oradan hizmet alacaklar için, dezavantajlı gruplara destekler sağlayabiliriz. Bu seçeneklerin hiçbiri bana uymuyor diyenlere de oraların da Halk Eğitim Merkezi olarak değerlendirebiliriz. İyi niyetli dershaneler için farklı alternatifler sunduk” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bugün parti grubunun kapalı bölümünde, AK Parti’li milletvekillerine üzerinde çalışılan taslakla ilgili bilgi verecek.