Depresyonun doğal antidepresanı egzersiz

Salı, 28 Ekim 2014 15:24

Son zamanların en popüler hastalığı depresyonun doğal antidepresanı da egzersiz! Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı son rakamlara göre, dünya üzerinde yaklaşık 121 milyon insan depresyonla mücadele ediyor. Toronto Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, 26 yıl içerisinde yapılan 30 çalışmaya ait verileri incelemiş ve 25 çalışmadan egzersiz yapmanın depresyon riskini düşürdüğü sonucu çıkartmış. Yapılan değerlendirmelerde, düzenli egzersiz yapmanın depresyonu tedavi etmenin yanında, hastalığın ortaya çıkmasını engellediğini gösterdiği gerçeği de gözler önünde.

Egzersizin, tansiyon, şeker ve artrit gibi bir çok hastalığı önlediğini ve hafiflemesini sağladığını biliyor muydunuz? Günümüzde doktorlar hastalarına artık reçete olarak egzersiz vermektedirler. Egzersizin depresyonu iyileştirici etkisi, ruhsal durumla doğrudan alakalı olan endorfin düzeylerini artırmasıyla bağdaştırılmakta.

Egzersizin fiziksel aktivite ile depresyon arasında biyokimyasal bir bağ kurduğu da bilimsel bir gerçek. Fakat çoğunuzun depresyona girdiğinde sanırım egzersiz, yapmak isteyeceği son şey olabilir. Günde 20 ile 30 dakika arası yürüyüş ya da bahçe işleri gibi hafif şiddetli aktiviteler yapmak, her yaştan insan için depresyonu engelliyor.

Egzersizin depresyonu tedavi etmede başarılı bir yöntem olduğu daha önce yapılan çalışmalar sonucu bilinen bir gerçekti fakat yeni yapılan bu araştırma egzersiz yapmanın, hastalığın daha başlamadan engelleyebileceğini gösteren ilk çalışma oldu.

Şu an dünya üzerinde depresyonda olan insanların içinde bulunduğu ruh halinin nedeni seratonin neden bu küçük kimyasal maddedir.

Seratonin hormonu nedir?

Seratonin halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinir. Bilimsel olarak; seratonin sinir hücreleri arasında elektrik sinyallerini taşımakla görevlidir. Piyasada yaygın olarak kullanılan antidepresan ve anti-anksiyete ilaçlarının çoğu seratonine etki eder. Bu ilaçlar seratonin seviyesini doğrudan artırmaktadır.

Egzersizin seratonin miktarını arttırdığı, stresi azalttığı ve sindirime yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hazırlayan: Barış Çunguroğlu

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play