Depremin en şiddetli hissedildiği Gökçeada’da son durum

Cumartesi, 24 Mayıs 2014 13:06

Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgesi saat 12.25’te şiddetli depremle sallandı. Deprem Bolu’dan Edirne’ye, İstanbul’dan İzmir’e, Çanakkale’den Eskişehir’e kadar geniş bir alanda hissedildi.

Depremin meydana geldiği 12:25 sularının ardından Gökçeada ile de telefon bağlantısı kesildi. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü, Gökçeada Emniyet Amirliği ile telsiz bağlantısı kurarak ilçede durum tespiti yapmaya çalıştı. Gerek Çanakkale merkez gerekse diğer ilçelerde polis araçlarıyla sokak aralarında anonslar yapılarak halk sakinleştirilmeye çalışılıyor.

Deprem birçok yerde paniğe neden olurken, binalardan atlayanlar ve bu nedenle yaralananlar oldu. Şarköy’de binadan atlarken yaralanan 5 kişi hastaneye kaldırıldı.

Deprem ilk belirlemelere göre başta Gökçeada olmak üzere Edirne ve Çanakkale’nin bazı yerleşim merkezlerinde binalarda hasara neden oldu. Gökçeada’da bazı çürük binaların çatılarında çökme oldu, 3 kişinin de yaralandığı belirtiliyor. Çanakkale’de ise şu ana kadar hastanelere 30 kişinin getirildiği açıklandı.

Gökçeada açıklarındaki deprem Çanakkale merkezde iki caminin minarelerinde çatlak yarattı. Polis kent merkezi camiler etrafında güvenlik şeritleri çekiyor.

AFET Kordoniasyıon Merkezinde yetkililer kriz masası çalışmalarına başladı. Kepez de bazı sitelerde depremden kaynaklı doğalgaz kaçağı oluştu ihbarı üzerine ÇAGAZ ekipleri seferber edildi.