“Denemeyi ABD ile ortak yaptık!” Doğu Akdeniz’deki “nesne”ler İsrail füzesi çıktı

Salı, 3 Eylül 2013 13:45

120613_fuze.hlargeRusya, Doğu Akdeniz’e doğru ateşlenen iki balistik “nesne” tespit edildiğini açıkladı. Denize düşen “nesne”lerin, İsrail’in Akdeniz’de ABD ile birlikte test ettiği füzeler olduğu bildirildi.

RIA Novosti ajansının haberine göre, Rusya Savunma Bakanlığı, radarlarca tespit edilen “nesne”lerin Akdeniz’in orta bölgelerinden TSİ 09.16′da fırlatıldığını ve Rusya’nın güneyindeki Armavir kentindeki erken uyarı sistemince tespit edildiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun, Batılı devletlerin Suriye’ye olası bir müdahale hazırlığında olduğu sırada yaşanan gelişme konusunda Devlet Başkanı Putin’i de bilgilendirdiği belirtildi.

“İSRAİL FÜZE TEST ETTİ”

İsrail medyasında çıkan haberlerde, İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın tespit ettiği “nesne”lerin İsrail’in Akdeniz’de test ettiği füzeler olduğu bildirildi.

Reuters’ın haberine göre, İsrail söz konusu denemeyi ABD ile ortak yaptığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcüsü tarafından daha önce yapılan açıklamada, İsrail’in Doğu Akdeniz’de füze atıldığına dair bilgisi olmadığı ifade edilmişti.

DENİZ DÜŞTÜ
Şam’daki kaynakların RIA’ya verdiği bilgiye göre balistik sonradan füze olduğu anlaşılan “nesne”ler denize düştü.

Dünyayı heyecanlandıran haberin ardından Rusya’nın Şam Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, kentte herhangi bir füze saldırısı ya da patlama belirtisi olmadığı bildirilmişti.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Lübnan televizyonu El Manar’a konuşan bir Suriyeli güvenlik kaynağı da Suriye radarlarının, ülke topraklarına düşen herhangi bir füze tespit etmediğini söylemişti.

ABD: BİZ GÖNDERMEDIK
Doğu Akdeniz’deki balistik “nesne” haberi, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkilinin, Akdeniz’de Suriye yakınlarına savaş gemilerini gönderen ABD’yi eleştirmesinin ardından geldi.

CBS News’a konuşan ABD’li bir yetkili Amerikan uçak ya da gemilerinden Akdeniz’de füze atılmadığını söylemişti.