“Demokratikleşme Paketi” dünya basınında böyle yankılandı!

Pazartesi, 30 Eylül 2013 16:23

Yeni ResimDış Haberler Editörü İldem Wilson - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi’yle ilgili haberleri uluslararası ajanslar da acil koduyla duyurdu.

BBC

İngiliz yayın kuruluşu BBC reform paketini “Kürt reformları” olarak tanımlarken, %10′luk seçim barajının düşürüleceğini ve küçük yerleşim birimlerinin isimlerinin Kürt isimleri ile değiştirileceğini bildirdi.

AKP hükümetinin uzun süredir ajandasında bulunan “kamuda baş örtü yasağı”nın kaldırılacağının bildiren BBC bu reformun hakimler, polisler ve orduyu kapsamayacağının altını çizdi.

Kürtçe’nin özel okullarda serbest olacağını ve Tunceli şehrinin Dersim olarak değişeceğini bildiren İngiliz yayın kuruluşu ayrıca okullarda söylenilen ultra milliyetçi andın da bundan böyle uygulanmayacağını bildirdi.

Nefret suçaları ile ilgili kurulacak olan komisyonun da haberini veren BBC pakette Aleviler ve Rum ortodokslara imtiyaz bulunmadığını, ancak paketin devam edeceğini belirtti.

Washington Post

ABD’nin en önemli gazetelerinden Washington Post açıklanan paketi kısmen Kürt’lerle uzlaşma paketi olarak tanımladı. Gazete reform paketinin önemini “bu paket, yönetimini fazla otoriter olarak gören Türkler tarafından protesto edilen güçlü Türk liderin siyasi geleceği açısından da önem taşıyor” diyerek açıkladı. Erdoğan ve partisinin önünde 2 yıl içinde bir kaç seçim dönemi olacağını vurgulayan Washington Post bu reformların Erdoğanı eleştirenleri memnun edip edeceğinin, Kürt barış sürecine ivme kazandıracağının ve parti tabanına enerji vereceğinin henüz belli olmadığına değindi.

Gazete ayrıca reform paketi kapasamında Rum Ortodoks Ruhban okulunun yeninden açılmasının beklentiler arasında olduğunu belirtirken, bu beklentinin karşılanmamasının Türk iç siyasetinde çok yankı bulmayacağını ancak dış siyasette, EU ve ABD için önem taşıdığını belirtti.

Paketten çıkan Kürtçe anadilde eğitim ve kamuda baş örtüsü reformlarına da yer veren Washington Post Erdoğanın’ın paketin bütün beklentileri karşılamadığını kabul ettiğini ancak yine de Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı demoktratikleşme paketi olduğunun altını çizdiğini söyledi.

Die Welt

Almanyanın önde gelen günlük gazetelerinden Die Welt ise reform paketini internet sitesinde manşete taşıdı. Paketin 2 ay gecikmeli geldiğine değinen gazete, %10′luk barajın kaldırılmasının BDP için somut bir imtiyaz olduğunu belirtti. Baraj reformunun BDP ile bir tür pazarlık olduğunu söyleyen gazete, Erdoğan’ın karşılığında BDP’den başkanlık sistemi için destek arayışında olduğunu belirtti. BDP’nin ise başkanlık sistemine ancak merkezi yönetimin değiştirilmesi ve yerek yönetimlere ağırlık verilmesi sartı ile kabul edeceğini söyledi.

Gazete ayrıca Kürt alfabesinde bulunan Q, W ve X harfelerinin bundan böyle resmi belgelerde kullanılabileceğini söylerken, örneğin yarı İngiliz yarı Türk bir ailenin Williams soyadını kullanmada zaten hiç bir zaman sıkıntı çekmediğine vurgu yaptı.

Paketten basın özgürlüğü ve toplantı özgürlüğünün çıkmadığını söyleyen Die Welt nefret söylemi ile ilgili reformun ise, Erdoğanın milyonlarca protestocu için kullandığı “çapulcu”, “terörist” ve “yağmacı” sözlerinin belki ileride bir gün suç sayılabilceğini söyledi.

Die Welt reform paketinin EU tarafından henüz ne şekilde değerlendirileceğinin bilinmediğini belirtti.

AFP: Başbakan Erdoğan, Türkiye’deki Kürt toplumunun haklarını zenginleştirecek reformlar açıkladı. Bu, barış süreci açısından kilit öneme sahip bir adım.

“Bu tarihi bir an, önemli bir aşama” diyen Erdoğan, özel okullarda Kürtçe eğitim verileceğini söyledi.

Reuters: Türkiye Başbakanı Erdoğan, açıklanan reformların, özel okullarda Türkçe dışındaki dillerde öğretimi mümkün kılacağını söyledi.

El Cezire televizyonu açıklanan paketi ‘kamu kuruluşlarında başörtüsüne özgürlük’ diye verdi.

BBC ise Başbakanın tarihi konuşmasını ‘Erdoğan Kürt reformlarını duyurdu’ olarak verdi.

Alman Deutsche Welle ise tarihi açıklamayı ‘Erdoğan paketi açtı’ başlığıyla verdi.

CNN Başbakan Erdoğan’ın açıklamasını ‘ve kamuda başörtüsü artık serbest’ diye verdi. ‘Erdoğan Demokratikleşme Paketini’ni açıkladı’ diyen CNN, kamu kuruluşlarında başörtüsü yasağının kaldırıldığını ve ilkokullarda andımızın kaldırıldığını yazdı.

Alman Spiegel gazetesi de tarihi açıklamayı ‘Erdoğan başörtülü memurlar için yasağı yumuşattı’ başlığıyla duyurdu. Gazete, hakim, savcı ve askeri alan hariç başörtüsünün kamu kuruluşlarında serbest bırakılmasını yazdı.

Dipnot Özel/Ajanslar