Demokratik İslam Kongresi nedir? BDP milletvekili Altan Tan anlattı

Cumartesi, 19 Ekim 2013 14:24

photo (38)

Demokratik İslam Kongresi nedir? BDP milletvekili Altan Tan anlattı

BDP milletvekili Altan Tan ve Gazeteci Eyüp Burç İngiltere Parlementosun’da Demokratikleşme Paketi ve Kürt sorununa barışçıl çözüm” başlıklı toplantıda konu ile ilgili görüşlerini aktardılar. Dinleyicilerin çoğunluğunu Türk ve Kürt gazeteciler, yazarlar ve öğrencilerin oluşturduğu toplantıyı Londra merkezli Türkiye Araştırmaları Merkezi CEFTUS düzenledi.

Lord Muhammed Sheihk’in ev sahihipliğindeki toplantı Lordlar Kamarasında gerçekleşti. Toplantının açılış konuşmasını yapan Lord Sheihk demokratikleşme paketinin umut verici olduğunu ve doğru yolda olduğunu belirtti. Lord Sheihk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın barış için gösterdiği gayretten ve kamuda başörtü yasağının kaldırılmasından övgü ile söz ederken paketin eksiklikleri de olduğunu söyledi.

‘Ortadoğudaki sınırlar birer şaka gibi’

Açılışın ardından söz alan IMC TV genel koordinatörü ve gazeteci Eyüp Burç “malesef bu binada kararlaştırılan sınırlar Ortadoğu’daki sorunların temelidir” diyerek İngiliz parlamentosunda barış sürecini konuşuyor olmanın ironikliğine değindi. Ortadoğudaki sınırların “birer şaka gibi” olduğunu söyleyen gazeteci “Türkiye ve Ortadoğudaki diğer ülkeler bu doğal olmayan sınırları çok ciddiye aldılar” dedi. Eyüp Burç demokratikleşme paketinde pozitif yanlar olduğunu ama demokratikleşme paketi ile gelen anadilde eğitim hakkının özyönetim olmadan bir anlama gelmeyeceğini söyledi.

Eyüp Burç’un ardından konuşan Altan Tan yazılı metinden okuduğu İngilizce konuşmasına Besmele ile başladı. En son imralı ziyaretinden dönen BDP milletvekillerinin PKK lideri Abdullah Öcalan’dan getirdileri mesajda Öcalan’ın “Özellikle El Kaide, El Nusra gibi İslam’a ihanet içinde olan kesimlere karşı Diyarbakır’da Demokratik İslam Kongresi çağrısını yapıyorum.” sözlerini Altan Tan’a sordum. Demokratik İslam Kongresi nedir ve ne beklememiz gerekir şeklinde yönelttiğim soruyu Altan Tan şöyle yanıtladı:

‘Müslüman Kürtlerin İslam hukukuna göre haklarının ne olduğu ortaya koyulacak’

“Ortadoğuda İslamı göz önünde bulundurmayan hiçbir siyasi projenin başarı şansı yoktur. Kürt siyasetinde de İslami gözardı ederek gelecek kurmak mümkün değil. Kürtler Ortadoğunun en dindar halkıdır. Kürt siyasal hareketleri ise bunun tam tersi, seküler hareketlerdir. Demokratik İslam Kongresi şu iki soru için çok önemli: Bütün siyasi hesaplardan ayrı olarak İslam ne? Ve Kürtlerin hakları İslam hukukuna göre nedir? Onun için böyle bir İslam Kongresinin yapılması iki önemli sonuç doğurucak. İlk olarak siyasi hesaplardan uzak İslamın özü tarışılacak. Ondan sonra da müslüman Kürtlerin İslam hukukuna göre haklarının en olduğu ortaya koyulacak. Yani müslüman, dindar, ateist ya da zerdüst, İslam hukukuna göre Kürtlerin etnik hakları nelerdir bu ortaya çıkacak.

Bu kongrenin yapılmasının önünde engeller var. Abdullah Öcalan’ın bütün söylediklerini PKK’liler daraltıyor ve ana amacından uzaklaştırıyorlar. Ben Abdullah Öcalan ile konuştum ve esas amacının bu olduğuna inanıyorum. Ama onun adına hareket ettiğini söyleyen PKK’liler, PKK’nin kontrolünde bir İslami çalışma yapmak istiyorlar.” dedi.
Ildem Wilson/Londra