Demokrasinin internet şövalyesi Türkiye’ye geliyor

Pazar, 25 Mayıs 2014 15:06

Davos Zirvesi’nde 100 etkili medya lider ismi arasında yer edinen Jeff Jarvis, Digital Age Summit’e konuşmacı olmak için geliyor. Jarvis, Türkiye’de internet yasakları hala devam ederken dijital medyanın geleceği üzerine konuşacak.

Jeff Jarvis, interneti, yeni çağın en önemli hadisesi olarak kabul eden, internetin getirdiği faydaların muhtemel zararlarından kat be kat fazla olduğunu şiddetle savunan bir gazetecilik profesörü, blogger ve yazar. 27 Mayıs 2014’te gerçekleştirilecek Digital Age Summit’te konuşmacı olacak olan Jarvis, Türkiye’de internet yasakları hala devam ederken “dijital medyanın geleceği” üzerine konuşacak.

İngiliz The Guardian gazetesinde köşe yazarlığının yanı sıra, blogger ve gazetecilik profesörü olarak çalışan yeni medya uzmanı Jeff Jarvis’in ismi, Davos Zirvesi’nde ‘100 etkili medya lideri’ arasında yer aldı. Jarvis, geleneksel gazeteciliğin kendini kitleler için ana içerik üreticisi olarak görmekten vazgeçmesi ve artık bireylere hizmet götüren yeni bir iş modeline geçmesi gerektiğini şiddetle savunuyor. Ancak bu yeni iş modelinde, sosyal medya ile sosyal gazetecilik arasında da net bir ayrım olduğunu vurguluyor.

Jarvis, Türkiye’ye gelmeden önce Digital Age Summit’e özel olarak gönderdiği mesajda, teknolojik gelişmelerin toplumun birçok noktasını harekete geçirdiğini vurgulayarak şöyle söyledi: “Teknolojik gelişmeler, dinden, eğitime, medyadan hükümete kadar toplumun birçok noktasını harekete geçiriyor, aynı zamanda bu noktaları hem değiştiriyor hem de karıştırıyor ve bizi sürekli bir değişim içinde tutarak, içimize işliyor”.

“İNTERNETİN DEMOKRASİ GİBİ HER ZAMAN AÇIK VE ÖZGÜR BIRAKILMASI GEREKİYOR”

Teknolojik gelişmelerin Türkiye’deki etkisiyle ilgili de yorum yapan Jarvis şunları söyledi: “Teknolojinin kendisi, devrime sevk eden bir unsur olarak ön plana çıkıyor. Türkiye’deki protestoların sesi, cesur insanlar sayesinde duyuldu, bu insanlar seslerini duyurmak için sadece teknolojiyi kullandılar. Şimdi de teknolojinin nasıl kullanılacağına karar vermek bize kaldı. Bu bakımdan hükümetin internetteki özgürlüğü kısıtlaması, kontrol etmeye çalışma senaryosu da suya düşecek. İnternetin demokrasi gibi her zaman açık ve özgür bırakılması gerekiyor”.

Buna ek olarak; internetin kullanıcılar arasındaki iletişimi kreatif hale getirdiğini savunan Jeff Jarvis zirvede, eskiden kalan medya ve pazarlamada alışık olduğumuz basmakalıp diyaloglar yerine gerçek ilişkilerden yola çıkarak ilerlememiz gerektiğini de anlatacak.

Yeni ana akımın dijital olduğu temasıyla 27 Mayıs’ta Four Seasons Bosphorus Otel, İstanbul’da düzenlen zirvede yer alan diğer isimler arasında, bilişim ve teknoloji alanındaki çalışmalarıyla tanınan gazeteci ve yazar Serdar Kuzuloğlu, “Web Psikoloğu” isimli en çok satanlar listesine giren kitabın yazarı Nathalie Nahai, reklam yazarlığının yanı sıra blog yazarlığı da yapan ve aktif bir Twitter kullanıcısı olan Dave Trott ve dijital ölçümleme konusunda uzman isim Piet Hein Van Dam bulunuyor.

Ayrıntılı bilgi için:

desibelajans.com