“Demokrasi sandıktan geçer” Erdoğan’dan Abdullah Gül’e Fas’tan cevap

Salı, 4 Haziran 2013 09:34

14_3051_02062013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fas Başbakanı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Demokrasi sadece seçim demek değildir” açıklamasını sorması üzerine Erdoğan, “Halkın iradesinin tecellisi sandıktır. Bu şekilde bir uygulama bütün demokratik sistemlerde gelişmiştir. Bu ifadenin önünde arkasında ne var onu da bilmiyorum. Sorunuza yanıt olarak söylüyorum. Evet yine sandıktan geçer.” dedi.

Erdoğan, Gül’ün “Mesaj alınmıştır” sözleri ile ilgili olarak da “Mesaj alınmıştır derken aldığı mesajın içeriğini ben bilmem. Bugün havalimanında hangi mesajın alındığını sordum basın mensubu arkadaşlara bana bir mesaj açıklayamadılar” dedi.

“OLAYLAR DÖNENE KADAR ÇÖZÜLMÜŞ OLUR”
Başbakan, Taksim Gezi Parkı olayları ile ilgili, aklıselimin ortama hakim olduğu kanaatini taşıdığını belirterek, “Öyle zannediyorum ki birkaç gün içerisinde de tamamıyla bu normale dönecektir. Zaten ülkenin genelinde başta İstanbul olmak üzere de böyle adeta her yer terörize edilmiş gibi bir hava da söz konusu değil. Ama birkaç gün içerisinde, dönene kadar herhalde tamamıyla bu iş bir çözüme kavuşmuş olacaktır” dedi.