‘Demir Leydi’ son yolculuğuna uğurlanıyor

Çarşamba, 17 Nisan 2013 12:17

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

İngiltere’nin geçtiğimiz hafta 87 yaşında vefat eden eski başbakanı Margaret Thatcher’ın cenaze töreni bugün St. Paul Katedrali’nde yapılacak. Türkiye’yi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in temsil edeceği cenaze töreni Türkiye saatiyle 15.00′te başlayacak.

İngiltere eski Başbakanı Margaret Thatcher’ın naaşı, dün İngiliz Parlamentosu içerisindeki Saint Mary Kilisesi’ne yerleştirilmişti. Parlamenterlerin, başbakanlık çalışanlarının ve Thatcher’ın ailesinin katılacağı törenin ardından “Demir Leydi”nin naaşı gece boyunca kilisede bekletildi.

Türkiye saatiyle bugün 15.00′te başlayacak cenaze töreninde Thatcher’ın naaşı yaklaşık 1 saat boyunca başbakanlık, bakanlıklar ve Londra’nın birçok simge yapısının önünden geçirilerek St. Paul Katedrali’ne getirilecek. Cenaze töreni sırasında, tarihi saat kulesi Big Ben’in çanı çalmayacak ve Tower Bridge’den, Falkland Savaşı’nda kullanılan toplardan atış yapılacak.

Cenaze töreni sırasında Londra polisinin yoğun güvenlik önlemleri alması bekleniyor. Olası protesto ve olaylara karşı yaklaşık 4 bin polis görevlendirildi.

Eski ABD başkanları ve İngiltere başbakanlarının da davet edildiği törene, Kraliçe 2. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Philip de katılacak. Cenaze törenine Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip’in yanı sıra İngiltere eski Başbakanı Tony Blair, Güney Afrika eski Cumhurbaşkanı FW de Klerk, ABD eski başkan yardımcısı Dick Cheney katılıyor.

Eski Sovyet lider Mihail Gorbaçov, eski ABD Başkanı Ronald Reagan’ın eşi Nancy Reagan ve Arjantin’in Londra Büyükelçisi Alicia Castro ise davetli oldukları halde törene katılmayacaklar.

Resmi rakam verilmemekle beraber İngiltere basını, cenaze töreninin maliyetini 10 milyon sterlin (15 milyon dolar) civarında tahmin yapıyor.

Thatcher’ın ailesinin ulaşım, çiçekler ve naaşın yakılması masraflarını ödediği, güvenlik dahil diğer masrafları devletin üstlendiği belirtiliyor.