Demir İçeren Sebzeler Tüketin!

Çarşamba, 9 Temmuz 2014 11:53

Demir sağlıklı bir beden için çok önemli bir mineraldir. Demir eksikliğinde halsizlik, çarpıntı, konsantrasyon bozukluğu ve kansızlık görülebilir. Besinlerle aldığımız demir, alyuvarların yapımı ve oksijen taşıması için ve sağlıklı hücre metabolizması için önemlidir.

Önerilen demir miktarı; kadınlar günde 18 mg, erkekler 10 mg ve hamileler için günde 27 mg. Yaşınıza ve yaşam stilinize göre bu değerler değişebilir, doktorunuza danışmakta fayda var.

Ayrıca kalsiyum demir emilimini engeller, bu yüzden sütlü ürünler demir takviyesi olan gıdalar ile birlikte alınmamalıdır. C vitamini ise demir emilimini arttırır. Bu yüzden demir içeren besinler tüketirken, yanında C vitamini olmasına dikkat edin.

Demir minerali içeren sebzeler:

BÖRÜLCE: Demir bakımından zengindir. Bir bardakta 8.31 mg bulunur. Ayrıca protein ve folate da içerir.

ENGİNAR: Akdeniz kökenli bir sebze olan enginar demir bakımından zengindir. Bir orta boy pişmemiş enginarda 1.64mg demir bulunur ve ayrıca B vitamin, çinko, kalsiyum, manganez deposudur.

PATATES: Bir bardak patateste 1.55 mg demir bulunur. Ayrıca potasyum, C vitamin ve magnezyum içerir.

PANCAR: Bir bardak pancarda 1.34 mg demir bulunur. Magnezyum, potasyum ve fosfor da içerir. Şeker tüketiminize dikkat ediyorsanız, az miktarda kullanın. İçerdiği betaine maddesi depreseyona iyi gelir. Ayrıca kanı temizler.

AVOKADO: Bir orta boy avokado 1.7 gram demir içerir.

KARPUZ: Bir orta boy karpuz diliminde 1.5 mg demir bulunur.

Kuru kayısı, kuru üzüm, hurma, erik gibi kurutulmuş meyveler de demir içerir.

 

Badem ve Cevize Dikkat

Yapılan bir araştırmaya göre, besinlerdeki yüksek fitik asit oranı demir emilimini engelliyor. Sağlıklı gıdalar olarak bildiğimiz lifli sebzeler, bakliyat, kepekli tahıllar ve yulaf ürünleri, fındık-ceviz-badem gibi yemişler fitatlar bakımından zengin. Dolayısıyla demir eksikliği sorunu olanların yemeklerden önce ve sonraki bir saatlik dönemde bu gıdaları tüketmekten kaçınması önerilebilir.

www.mutluguru.com sitesinden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play