Demet Akbağ: Rolü kabul etmem için tek bir cümle yetti

Cuma, 8 Şubat 2013 15:48

Sabah Gazetesi’nden Şirin Sever’e röportaj veren Demet Akbağ, Hükümet Kadın’ın hikayesini nasıl kabul ettiğini anlattı.

Sermiyan Midyat’ın yazıp yönettiği yeni filmi “Hükümet Kadın“ı anlatan Demet Akbağ, rolü kabul etmesi için tek bir cümlenin yettiğini söyledi. Sermiyan Midyat’ın ”Benim babaannem 1956- 1960 yılları arasında Güneydoğu’nun ilk kadın belediye başkanı olmuş. Okuma yazma bilmeden..” sözünü tamamlamasına izin vermeden ”Tamam yaz senaryoyu” dediğini söyledi.

Güneydoğu’nun ilk kadın belediye başkanı olmak nasıl bir duyguymuş?
Orada, o şartlarda, o kadar sorunları olan bir yerde hem kolay, hem zor…

Neden zor, neden kolay?
O yörenin ileri gelenlerinden birinin karısı ‘Xate’. Orada böyle büyük, geniş aileler; resmi olmasa da, ister istemez belediye başkanlığı yapıyor. Vatandaş her derdini onlara söylüyor, yardım edilecek ailelere onlar yardım ediyor, ne müşkül varsa onlar çözüyor. Kadınlar da bundan nasibini alıyor haliyle.

O kadar emindi kendinden…

Gayet emindi ve bana sadece “Benim babaannem 1956- 1960 yılları arasında Güneydoğu’nun ilk kadın belediye başkanı olmuş” dedi, tam noktayı koymadan da ekledi: ”Okuma yazma bilmeden…” O cümleyi bitirmeden ben, “Tamam yaz senaryoyu” dedim. Daha ne diyeyim ki! (Kahkahalar) O kadar film yapılası bir durum ki… Hele Sermiyan gibi mizah anlayışı kuvvetli bir kalem böyle bir şeye kalkışınca, ”Hayır” diyemiyorsunuz.

Tags