Dawkins’in “Nobel tweet”i tepki çekti

Cuma, 9 Ağustos 2013 09:29

page_richard-dawkinsin-tweeti-dunyayi-karistirdi_320609021Başbakan’ın Nobel açıklaması sonrası yaşanan tartışmaya İngiliz evrimci biyolog ve yazar Richard Dawkins de katıldı. Dawkıns Twitter hesabından, “Dünyadaki tüm Müslümanların aldığı Nobel ödülü sayısı Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Trinity Koleji mensuplarının aldığından azdır” yazdı. Bu sözler sosyal medyada tepkiye de neden oldu.

Mısır’da Nobel Barış Ödülü alan Muhammed El Baradey’in, buna rağmen, ordu tarafından Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcılığı’na getirilmesi, Başbakan Erdoğan’ın gündemiydi. Erdoğan Nobel kurumunu sorgulamıştı..

Erdoğan’ın Nobel ile ilgili sözleri üzerine, İngiliz evrimci biyolog ve yazar Richard Dawkins attığı tweet tartışmayı büyüttü.

Dawkins’in hesabından “Dünyadaki tüm Müslümanların aldığı nobel ödülü sayısı Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Trinity Koleji mensuplarının aldığından azdır. Gerçi Müslümanlar da Orta Çağ’da harika şeyler yaptılar” yazdı..

Ateizm savunusuyla bilinen ve bir dönem yazılarının içeriği nedeniyle internet sitesine Türkiye’den girişler yasaklanan Dawkins, bu tweet’i yüzünden ağır eleştirilere maruz kaldı.

Bir takipçisi Dawkins’i ırkçı ve bağnaz olmakla suçlarken Twitter’da “Müslümanlar bir ırk mıdır?” tartışması başladı.

Richard Dawkıns, daha sonra eleştiriler üzerine attığı tweetti açıklamak zorunda kaldı. Dawkins, “Neden bir başka gruptan değil de Müslüman Nobellilerden bahsettim? çünkü sık sık A) toplam sayıları b) bilimleri hakkında sık sık övünmeler duyuyoruz” dedi.