Davutoğlu: “Suriye’de emrivaki adımlar çok taraflı çatışmaya yol açar”

Çarşamba, 24 Temmuz 2013 13:59

,Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Suriye’de emrivaki şeklinde atılabilecek bazı adımlar, çok daha fazla kan dökülmesine ve iki taraflı bir çatışmanın, çok taraflı çatışmaya dönmesine neden olur” dedi.

Davutoğlu, ikili temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gelen Hindistan Dışişleri Bakanı Salman Khurshid ile ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Suriye’nin Türkiye sınırında son günlerde meydana gelen gelişmelere ilişkin bir soru üzerine, Suriye’deki bütün grupların ve oluşumların Türkiye’nin dostu olduğunu belirtirken, “Biz etnik, mezhepsel kimliğe bakmayız. Kürtler Suriye’de rejim tarafından haksızlığa maruz kaldığında onların haklarını savunduk” dedi.

Suriye’de yeni çatışmalara vesile olabilecek gelişmelerden uzak durulması gerektiğini kaydeden Davutoğlu, Türkiye’nin sınır güvenliği konusunda
belli tedbirleri almak zorunda olduğunu ama bunun belli bir gruba yönelik olmadığını vurguladı. Davutoğlu, “Suriye’de emrivaki şeklinde atılabilecek bazı adımlar, çok daha fazla kan dökülmesine ve iki taraflı bir çatışmanın, çok taraflı çatışmaya dönmesine neden olur” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, ayrıca Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile temas kurulduğunu ve bundan sonra da kurulmaya devam edeceğini belirtti.