Davutoğlu: Suriye sınırını kapatmamız imkansız

Perşembe, 22 Ocak 2015 09:08

İngiliz gazeteleri Independent ve Times’a konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye sınırını kapatmasının mümkün olmadığını söyledi. Davutoğlu, IŞİD’in (Irak Şam İslam Devleti) ise Irak Savaşı’nın ve bu ülkenin ABD tarafından işgalinin ürünü olduğunu belirtti.

Başbakan Davutoğlu’nun dün biten İngiltere gezisi sırasında Independent’ın Orta Doğu muhabiri Patrick Cockburn ve Times’ın diplomasi editörü Roger Boyes’a verdiği mülakatlar, bugün iki gazetede yayımlandı.

Independent’ın manşeti “Gönüllü cihatçıların Suriye’ye akını ‘durdurulamaz’ “. Gazete, Başbakan Davutoğlu’nun uyarısının, IŞİD’in ele geçirdiği toprakların çoğunda kontrolü elinde tutmaya devam etmesi ihtimalini artırdığını belirtiyor.

Times ise Davutoğlu’nun sözleri ile ilgili olarak birinci sayfasında “Cihatçıları durdurmaya hayır” demiş. Gazetedeki haberin başlığı ise “Türkiye Başbakanı itiraf ediyor: Cihatçıların Suriye’ye gitmelerini durduramayız”.

Independent ve Times’taki haberlerde, Ankara’nın dış politikasını eleştiren kesimlerin, Türkiye’nin cihatçıların IŞİD’in kontrolündeki topraklara girişlerini ve çıkışlarını engelleme konusunda daha fazla çaba harcayabileceklerini söyledikleri belirtilmiş.

‘Sınırın diğer tarafında devlet yok’

Başbakan Davutoğlu ise iki İngiliz gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye ile olan uzun sınırını kapatamayacağını belirtmiş ve eklemiş: ”Her hülakarda sınırın diğer tarafında bir devlet yok.”

Independent’taki haberde, Suriye’nin Türkiye ile 510 mil (937 kilometre) uzunluğundaki sınırının bir bölümünü IŞİD’in kontrol ettiği hatırlatılıyor. Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin Suriye’deki savaşı IŞİD’in de Devlet Başkanı Beşar Esad’ın da kazanmasına karşı olduğunu söylemiş. Davutoğlu’nun altını çizdiği nokta, uluslararası toplumun Suriye’ye kara birlikleri göndermemesi halinde, “tek alternatifin ılımlı muhalif güçlerin eğitilip silahlandırılması”.

Türkiye’nin bir dönem Esad’la ne kadar yakın ilişki içinde olduğunu vurgulamak için “10 yılda 62 kez Suriye’yi ziyaret ettim” diyen Başbakan, ilişkilerin “Esad’ın kendi halkını öldürmeye başlamasıyla” bozulduğunu belirtiyor.

Kaynak: BBC Türkçe