Davutoğlu: Referandumun sonuçları kabul edilemez

Pazartesi, 17 Mart 2014 14:32

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi eski Başkanı ve Ukrayna Meclisi Milletvekili Mustafa Kırımoğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu’nun referandum sonucunu “kabul edilemez” olarak tanımladığı toplantıda, Kırımoğlu ise açıklanan sonuçların Rusya tarafından belirlendiğini ima etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun basın toplantısındaki sözlerinden satır başları şu şekilde:

“Türk milletinin ve devletinin Kırım Tatar Türklerine desteği her zaman sürecektir. 300 bin Kırım Tatar Türkünün ekonomik gelişmesi ve eşit vatandaşlık hakları için Türkiye’nin çabaları sürecek.

Türkiye bölgedeki bütün tarafları sağduyuya çağırmakta, tüm tarafları diplomasi yönetimini kullanarak çözüm bulmaya davet etmektedir.

Emrivaki şekilde yapılan referandumun sonuçları kabul edilemez.”

Kırımoğlu ise toplantıda şunları söyledi:

“Kırım Tatarları önerilen çözümler kabul edilebilir olmadığı için referandumu boykot etti. Kırım Tatarları Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yanadır. Sorunun diplomatik şekilde dünya kamuoyunun önünde çözülmesini istiyoruz.

Sorun Ukrayna çapında genel referandum ile çözülebilir. Duruşumuz, Türkiye Cumhuriyeti ile tamamen aynıdır. Yabancı askerlerin Ukrayna topraklarından çıkması gerekmektedir. Aksi takdirde bu sorunlar sürecektir.