David Cameron: BM’nin Assange kararı “tam bir saçmalık”

Pazar, 14 Şubat 2016 12:28

İLDEM WILSON 

 

Julian Assange’ın geçen hafta Londra Ekvador elçilikliğindeki, tutukluluk halinin “keyfi olduğunu”nun ifade edildiği Birlemiş Milletler kararı sonrası elçilik balkonundan elinde BM kararının bir kopyası ile zafer konuşması yapmış ve BM’ye teşekkür etmişti. Ama bu heyecan pek uzun süremedi.

Bilindiği gibi Wikileaks’in kurucusu Julian Assange Haziran 2012 yılından beri Londra Knightsbridge’de, ünlü lüks alışveriş merkezi Harrods’un tam karşısında bulunan Ekvador büyükelçiliğinden kalıyor. Geçtiğimiz hafta Birleşmiş Miletler çalışma grubu, Assange’in İngiltere ve İsveç hakkında yaptığı ‘kanunsuz gözaltı’ şikâyetini haklı bulduğunu açıkladı. Tam da “acaba Assange elçilik binasından çıkacak mı?” diye beklerken, hem İngiltere hem de İsveç kararı sert bir dille reddetti. BM’nin kararı bir tavsiye niteliğinde olduğundan, muhatap ülkelerin kararı uygulama zorunluluğu yok.

Birleşmiş Milletler çalışma grubunun kararı üzerine ilk açıklamayı, İngiltere Dışişleri Bakanı Phillip Hammond yapmıştı. Hammond da BM kararı için “saçmalık” demişti. Hammond’un ardından, Başbakan David Cameron da BM kararını reddetiğini aynı sözlerle dile getirdi.

Geleneksel olarak her Çarşamba gerçekleşen Başbakana Sorular (Prime Minister’s Questions) oturumunda, mecliste milletvekillerinin çetin sorularını yanıtlayan Başbakan David Cameron, bir Konservatif Parti milletvekilinin BM’nin Assange kararı ile ilgili sorusu üzerine çok kesin ve net konuştu. David Cameron: “Bu çok saçma bir karar. Karşımızda tecavüz ile suçlanan bir adam var ama kendini Ekvador elçiliğinde barikat altına almış. Bir de kanunsuz gözaltı şikayetinde bulunuyor. Onu gözaltına alan biri varsa bu kişi kendisidir. Elçilikten çıksın ve teslim olsun. İsveç’te mahkemeye çıkması isteniyor, İsveç adalet konularında saygınlığı olan bir ülke. Assange bu zavallı hikayeye artık bir son versin.” dedi.

Assange ise Başbakan Cameron’un bu sert çıkışına cevaben, “Başbakan kendini parlametoya kapatıp, barikat altına almış ve oradan beni karalamaya karar vermiş. Oradan çıkıp da konuşmayı denesin. Benim hakkımda suçlama kararı yok ve yargılanmak üzere de aranmıyorum.” dedi.

Assange’in 2010 yılında hakkında açılan cinsel istismar ve tecavüz davası nedeni ile şu an İsveç’te arandığı biliniyor. İsveç’deki dava ile ilgili tüm suçlamaları reddeden Assange davanın politik nedenlerle açıldığını iddia ediyor. Londra’da tutuklanıp İsveç’e gönderilme ve oradan da ABD’ye teslim edilme riskine karşı, 2012 yılında Ekvator elçiliğine sığınan Assange halen elçilikte kalıyor. 3 yıldır elçilik binasının dışında bekleyen Scotland Yard polisleri ve diğer güvenlik personelinin toplam masrafi ise 10 milyon sterline, yani 40 milyon lira’ya ulaştı. BM kararına göre ise Assange’in elçilikte ‘kanunsuz gözaltı’ ile tutulduğu süre için bir de tazminat alması isteniyor. İngiltere Parlamento’sunda ise bu karar hiç de hoş karşılanmadı; “asıl tazminatı vergi veren İngiliz vatandaşları almalı” görüşü hakim.

Julian Assange’ı kurucusu olduğu Wikileaks üzerinden ABD’ye ait gizli belgeleri sızdırması ile tanıdık. Irak’ta, ABD askeri helikopterinin sivilleri öldürdüğü görüntüleri tüm dünyaya yayan Assange ayrıca ABD ordusunun Irak ve Afganistan’da yürüttüğü operasyonlarla ilgili gizli belgelerini de tüm dünyanın erişimine açmıştı.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 256. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play