Danimarka’da iki hafta boyunca çöpten beslenmek

Cuma, 26 Eylül 2014 14:18

VICE muhabiri ve aynı zamanda Danimarka’da öğrenci Jackie Hong, bir gün arkadaşlarıyla yakınlarında bulunan manav çöpünde taze meyve sebze bulup bulamayacaklarına dair iddiaya girdi. İddianın sonucu bütün yaşam tarzını değiştirdi. Manavın çöpünde buldukları yiyecekler o kadar iyi durumdaydı ki, iki hafta boyunca çöpten beslenmeye karar verdi.

d3Hong, arkadaşlarıyla birlikte çöpten yemek toplama sistemi geliştirdi:

1) Yurtlarının yanındaki alışveriş merkezinin içindeki manav kapanana kadar bekliyorlar.

2) Leke olsa da umursamayacakları kıyafetleri sırtlarına geçiriyorlar.

3) Birkaç poşet ve fener alıp işe koyuluyorlar.

d2Çöpe atılan yiyeceklerinin büyük kısmının çürümüş, bozulmuş olduğu için değil, ezik, lekeli, vb. kusurları olan satılması zor olan yiyecekler olduğunu farkettiklerini yazısında belirten Hong, Birleşmiş Milletler Çevre Programı’nın verilerine göre her yıl 1.3 milyar ton yiyecek ziyan edildiği bilgisini de paylaşıyor.

d1Bütün sene boyunca buldukları bu yol ile çöpten beslenen Hong ve arkadaşları, bir ileri aşama olarak, acaba bütün yemek ihtiyaçlarını çöpten bulup bulamayacaklarını merak ederek 2 hafta boyunca sadece çöpte buldukları şeylerle beslenmeye karar veriyorlar.

İki hafta boyunca bu beslenme tarzından çok bıkıyorlar çünkü bazı besinleri bulamıyorlar; fakat Hong, sebze ağırlıklı olduğu için başladığından daha sağlıklı hale geldiğini de bu ilginç yazısında belirtiyor.

VICE muhabiri Jackie Hong’un bu tavsiyesinin sağlıklı olup olmadığı çok büyük tartışma konusu fakat çöpten bulduğu yiyeceklerden yaptığı yemeklerin hiç de fena gözükmediği konusunda hemfikir olabiliriz.

d