Dalai Lama, Myanmar’daki katliamı kınadı

Çarşamba, 8 Mayıs 2013 17:25

Dalai Lama Gives "Talk For World Peace" In Front Of U.S. CapitolTibet’in sürgündeki ruhani lideri Dalai Lama, eski adıyla Burma olarak bilinen Myanmar’da Budist rakipler tarafından yapılan Müslüman katliamını kınadı.

ABD’nin Maryland Üniversite’sinde 15 bin kişiye hitap eden Dalai Lama, “Din adına insan öldürülmesi gerçekten çok üzücü. Budist rahipler de Burma ve Sri Lanka’da buna karıştı. Camileri ve Müslüman aileleri yok ettiler. Bu gerçekten çok üzücü” diye konuştu.

Budistlere çağrıda bulunan Nobel Barış Ödülü sahibi Dalai Lama, “Müslüman cemaate karşı menfi duygular geliştirdiğiniz takdirde, Buda’yı hatırlayın” dedi.

Tibet Budizmi’nin ruhani lideri olan Dalai Lama’nın otoritesi, Sri Lanka ve Myanmar’da kabul gören Theravade adlı Budizm kolu tarafından kabul görmüyor.

Son iki yıldır Budist rahipler önderliğinde Myanmar’daki Müslümanlara karşı saldırılar düzenleniyor. Özellikle son aylarda sıklaşan saldırılar, Mart ayında Mektila kasabasında kimi kaynaklara göre yüzlerce Müslüman’ın Budistler tarafından katledilmesine yol açtı.