Daha iyi bir dünya için hadi hareket edin!

Cumartesi, 1 Mart 2014 15:48

Bugün, İtalyanın en güzel şehirlerinden Cesena’dan yazmak istedim size.

“Orada ne işin var?” dediğinizi duyar gibiyim!

Dünya üzerine kocaman bir yeşilliğin ortasına kurulmuş Wellness Enstitüsü’ne eğitim için geldim. Burası bildiğiniz bir kasaba görüntüsünde. İnsan sağlığı üzerine çalışan ve her olimpiyata en güçlü ürün desteği sunan bir markanın tesislerindeyim.

Binlerce çalışanı var, profesörleri var, egzersiz fizyologları, tasarımcıları…

Öğlen aralarında spor yapmaları zorunlu!

İnsana ve bedenine o kadar değer veriyorlar ki çevreye duyarlı kendi enerjisini üreten makinalar tasarlamışlar ve bunun adına inovasyon diyorlar.

Evet bir dünya markası olan Technogym Wellness Village’deyim. Bu markanın dünyaca ünlü kurucusu Nerio Alessandri, insanlığa o kadar önemli bir yatırım yapmış ki, şaşırmamak elde değil.

Dünyanın yarısından fazlasına sağlık kazandırıyor. Ürettikleri ekipmanlar ve teknolojiler dünya sıralamasında en üst düzeyi oluşturuyor.

Dokunmamak, kullanmamak, spor adına yapılan bu oyuncakları sevmemek mümkün değil. Büyük insanlar büyük izler bırakırmış. Bay Alessandri de onlardan birisi.

Düşünüyorum da, buradaki eğitime “bedenimi eğitmeden” gelseydim ne olurdu?

Birincisi, büyüdüğüm zaman fizyolojik olarak hastalıklara açık olurdum,ikincisi psikolojik olarak sıkıntılı olabilirdim, üçüncüsü toplumsal olarak içe dönük anti sosyal davranış bozuklukları da görebilirdiniz, dördüncüsü başkalarının hak ve hukukuna saygı göstermeyen kitlelerin içinde olabilirdim ve beşincisi sportmen ahlâkım olmaz, disiplinsiz bir sporcu olabilirdim gibi birtakım başlıklar atabilirim size.

Çok şükür bu yaşıma kadar bunlar olmadı.

Bedenini eğitmez isen kendini nasıl eğitebileceğini düşünüyorsun ki?

Okumak yazmak da bir yere kadar. Kimisi yazarak kimisi oynayarak kimisi uygulayarak öğreniyor bu hayatı.

Öğrenmenin akılda kalıcı çeşitli yolları da var. Psikolojik olarak her şey beden eğitiminden geçer. Bence, bedeni ve ruhu eğiten her birey yaşamış olduğu topluma çok daha faydalı ve saygılı olur kanaatindeyim.

Öğrenmeden söz açılmışken,

Bir gün dış kaynaklı bir haberde öğrendiğim kadarıyla geçtiğimiz sene kaybettiğimiz Güney Afrika lideri Nelson Mandela, Virgin Active’in sahibi Richard’da Branson’dan yardım isteyip Afrika’da spor salonları kurma ve halkının sağlığını düşünen bir proje söylüyor.

Sistem söyle, sigorta şirketleri vatandaşların spor salonlarındaki üyeliklerini ödüyor sigorta şirketinin asıl amacı sağlıklı bireyler oluşturup sigortalarına daha az maliyetler oluşturup sağlıklı bireyler kazanmak istiyor. “İki taraf içinde çok akıllıca”

Eğer devamlılığı olan üyeler varsa spor salonuna üyeliklerini sigorta şirketi ödüyor.

Devamsızlık yaparsa da sigorta şirketi üyelik ödemeyip sigortasız vatandaş görüntüsü veriyor ve sosyal haklardan mahrum bırakıyor.

Bu projenin hayata geçip geçmediğini inanın bilmiyorum ancak fikir muazzam zekice hazırlanmış.

Düşünsenize halkının sağlığını düşünen bir lider, ve ülke ekonomisine katkı sağlayan zeki bir proje.

Bizim ülkemizde olsa nasıl olur diye düşündüm bir an.

“Sosyal hakları devam etsin diye, kendi yerine salonlara en yakın akrabasını, arkadaşını gönderen birileri mutlaka çıkardı!”

Sizlere bir kaç örnek vererek durumu açıklamaya çalıştım. Kimisi ekipman üretip fayda sağlar, kimisi yol gösterip fayda sağlar, kimisi de bedenini eğitir fayda sağlar.

Kısacası herkes ürettiği kadarı ile bir fayda sağlar. Ama sonuç şu ki beden hareket etmeli… Hareketsiz beden maliyet çıkartır.

Hem size hem milletinize.

Alın size benden size günün özlü sözü.

“Let’s move for better World.! ” daha iyi bir dünya için hadi hareket edin.!

Sevgiler.

Barış Çunguroğlu (@bariscunguroglu)

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN