“Çünkü hepsi David Bowie’nin paltosundan çıktı”

Pazar, 17 Ocak 2016 09:33

İLDEM WILSON

Bir adet David Bowie’den kaç tane rock/pop efsanesi çıkar tam sayıyı bilmiyoruz ama 70’lerden bu yana pop/rock sahnesinde yer almış bütün büyük isimlerin Bowie’ye bakarak kendilerini ve müziklerini şekillendirdikleri bir gerçek.

 

70’lerde İngiliz televizyonunda yayınlanan Top of the Pops’da Ziggy Stardust karakteri ile ilk kez göründüğü andan itibaren tüm ülkeyi ve devamında da tüm Dünya’yı eksenine alan David Bowie, Ziggy’den önce de başka rock gruplarında şansını denemişti. Ziggy’den önceki albüm denemelerinde pek başarı elde edemeyen Bowie, gri takım elbiseleri bir kenara atıp içindeki muhteşem orijinaliteyi serbest bıraktığı andan itibaren durdurulamaz bir üne kavuştu.

 

Bowie’nin müzik kariyerinin yanında pandomim ve kabare yaptığı günlerden esinlenerek yarattığı unutulmaz tiyatral karakteri Ziggy Startdust, dayanılmaz çekiciliği kadar, tuhaf da olmasına rağmen dinleyicilerin kalbine ulaşmıştı. Bowie, kırmızı saçları, incecik vücudunu saran dar kostümleri, muhteşem makyajları ile sanki insanların yıllardır özlemle beklediği bir kahraman gibi karşılandı. Sanki insanlık Ziggy gibi bir fanteziyi özlemişti. 60’ların sonu 70’lerin başında İngiltere’de erkeklerin uzun saçla gezmesi bile tuhaf karşılanırken, Bowie bütün bu tabuları yıkıp Ziggy Stardust karakteri ile İngiltere’ye ve tüm dünyaya “farklı olmak güzeldir” mesajı verdi. Bildik aşk şarkları ile uzaktan yakından alakası olmayan, uzay seyahati ve yıldız adamların hikayesini anlattığı kimi zaman felsefi şarkı sözlerinin ve sound’unun farklılığı Bowie’yi müzik dünyasında bambaşka ve özel bir pozisyona taşıdı.

 

Ama sanmayın ki Dünya’nın her yerinde, herkes Bowie’yi uzak bir gezegenden gelen tuhaf adam olarak bağrına bastı. Tüm endişeli İngiliz ebeveynelerin karşısına alıp azar çekmek istediği David Bowie, çıktığı pek çok televizyon programında defalarca sorgulandı, küstah sorulara maruz kaldı. 1973 yılında çıktığı bir tv prorgamında sunucu Russel Harty’nin “Tanrı’ya inanıyor musun? Dinin ne? Dua ediyor musun? Eğitimin ne? Anan baban ne iş yapıyor?” gibi akla zarar sorularıyla karşılaşan Bowie, bütün saygısıyla sorulara cevap vermeye çalışırken, bir yandan da soruları hiç umursamadığını saklayamıyor. Çünkü Bowie, bugün kimsenin adını bile hatırlamadığı o sunucuyu ciddiye alacak olsaydı zaten Bowie olmazdı. Bowie kendisinin gerçek bir dahi olduğunu ve karşısındakinin de tamamen başka bir ligde olduğunu bilmenin sonsuz güveni ile yarım akıllı birine anlatır gibi anlatmaya çalışıyor kendini. Röportajı izlerken, belki de filmin sonunu bildiğinizden, sadece sunucuya acımakla kalıyorsunuz.

After-a-decade-David-Bowie-returns

 

Şu bir gerçek ki, mütemadiyen evrim halinde olan Bowie gibi dahi sanatçılar için tekrar kavramı düşünülemez bile. Bu yüzden Miles Davis Jazz müziği için ne ise, Bowie de pop/rock için odur. Bowie, sürekli değişen ve asla geriye bakmayan hep bir adım ötesini yaratarak ilerleyen bir sanatçı olarak ününün altın günlerinde büyük bir özgüven ile Ziggy’yi rafa kaldırdı. Ziggy Stardust’ın ardından Bowie, Aladdin Sane (A lad Insane), The Thin White Duke, ve Scary Monsters karakterleri ile yoluna devam etti. Bugün “aman ne ilginç, ne acayip” diye izlediğimiz Lady Gaga’lar, Miley Cyrus’lar hatta Madonna bile birer Bowie esinlenmesi, ama hiç biri onun kadar orijinal değil. Bugünün bol sürpriz vaadeden pop dünyasının babası, yaratıcısı David Bowie o zamanın da Lou Reed, Iggy Pop, Elton John ve hatta “sanat güneşimiz” Zeki Müren gibi devlerinin ilhamıydı.

 

Hayatının son demlerine kadar sürekli yaratan, ölmeden 2 gün önce muhteşem bir albüm çıkaran David Bowie yepyeni şarkıları ile dünyaya veda ediyor. 18 ay boyunca kanserle mücadele ederken bunu tamamen kendine saklayan Bowie, Perşembe günü New York’ta yakılarak defnedildi. Ailesinden ve yakınlarından cenaze töreni yapmamalarını isteyen Bowie, hayatı boyunca olduğu gibi, yine sadece şarkıları ile konuşulmak istiyor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=v342TST9tFw

 

 

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 252. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play