Cüneyt Özdemir yazdı: “Türk Sanatçıları Mültecilere Neden Duyarsız?”

Pazar, 31 Ocak 2016 15:22

CÜNEYT ÖZDEMİR

Çin’in dünyaca ünlü sanatçısı Ai Weiwei bir süredir Türkiye’nin hemen karşısındaki Midilli adasında. Kendisine bir stüdyo açmış. Sosyal medya hesabından sürekli mültecilerle ilgili görüntüleri paylaşıyor. Son olarak Danimarka’nın aldığı ‘Mültecilerin mallarına el konulabilir’ yasa kararını protesto etmek için Danimarka’daki bütün eserlerini sergilerden çekme kararını aldı. Bravo…

Peki ama Çinli muhalif bir sanatçının gösterdiği bu duyarlılığı neden Türkiye’de tek bir sanatçı bile göstermez? Belki ben gözden kaçırdım, Türkiye’deki sanat dünyasını elimden geldiğince yakından takip etmeye çalışıyorum. Halihazırda Türkiye’de 2,5 milyon Suriyeli yaşıyorken, sınırlarımızda bunca mülteci Ege’ye geçerken, can veriyor iken bir sanatçıda çıksın resmini yapsın, neonlar mültecilerle ilgili şöyle havalı bir cümle yazsın, yahu video art yapan da mı yok? Türkiye’nin en çılgın kabul edilecek kesimi, mülteciler meselesinde kör sağır dilsiz resimsiz esersiz.

 

Peki NEDEN?

Neden sahi bu konuyu kendisine mesele yapmıyor? Buna körlük diyebiliriz. Bir süre sonra dünyanın konuştuğu meseleler bizde görünmez oluyorlar. Böyle bir dosya hazırlamıştım. Yine bir açlık grevi görünmez olmuştu. Cezaevinde yüzlerce kişi 50-60 gün açlık grevindeydi ama kimse görmüyordu. Hayret ettiğimi söylediğimde insanlar hayret etmişti. Hatırlarsınız Tekel işçileri Ankara’nın ortasında eylem koyup görünmez olmayı başarmışlardı.

 

Şimdi de mülteciler!

2,5 milyon Suriyeli aramızda yaşıyor ama ne sesleri ne yüzleri ne hikayeleri ne de sanata yansıyan trajedileri var. Arada bir trafik kazalarından sonra Ege’de ölenlerin sayısı veriliyor, o kadar…

 

Hadi diyelim haberciler üzerinde baskı var, troller bırakın haberi, attığımız tweetin peşinden iz sürecek kadar şuurlarını kaybetmişler, peki ama sanatçılara ne oluyor? Onlar neden el alemin Çinlisinin binlerce kilometre uzaktan görüp gelip mesele yaptığı bu konuyu es geçiyor?

 

Aranızda bilen varsa hele bir anlatsın!

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 254. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play