Cüneyt Özdemir yazdı: “Trump başkanlıkta bir yılı doldurabilir mi? Emin değilim!”

Pazar, 4 Aralık 2016 21:06


TRUMP BAŞKANLIKTA BİR YILI DOLDURABİLİR Mİ?
EMİN DEĞİLİM
!

Müesses Nizam vs. Trump

Bugün 4 Aralık 2016. Bundan tam 7 hafta sonra Donald Trump resmen Amerikan Başkanlık koltuğuna oturacak. Sizlere önemli bir gözlemimi aktarmak istiyorum. Amerika’da çok ilginç bir durum gelişiyor. Yeni seçilen ABD başkanı Donald Trump ile ‘establishment’ yani bir Can Yücel çevirisi ile Türkçeleştirirsek Müesses Nizam arasında büyük bir kavga var. Bu kavga şimdilik ufak tefek emarelerle kendini gösteriyor ama bunlar sadece bir başlangıç. Özellikle Trump başkanlık koltuğuna oturduktan sonra bu kavga daha da büyüyecek ve iki kesim için de hayati olacak.
Bu kavganın tek bir kazananı olacak.
Yani ya Trump Müesses Nizam’ı hallaç pamuğu gibi atıp yeni bir ‘düzen’ kuracak ya da bir yılı bile doldurmadan Müesses Nizam, Trump’ı başkanlık koltuğundan alaşağı edip, indirecek.
Bu noktada Müesses Nizam tanımını biraz açmakta fayda var. Müesses Nizam denilince pek çoğunuzun aklına ilk gelen Wallstreet yani ‘sermaye’ olabilir. Ancak Trump için böyle değil. Tam tersi Trump kabinesi bir milyarderler kulübüne dönmüş durumda, bu yüzden Trump için asıl tehlike burada gizli değil. Şimdilik Trump için en büyük tehdit “Derin Amerika” olarak tanımlanabilecek Askeriye başta olmak üzere istihbarat örgütleri…
Önümüzdeki yıl Trump’ı Müesses Nizam’da en çok zorlayacak yer ise medya olacak. Amerikan medyası Trump’ı kabullenmiş değil. Şimdilik Trump’ın başkan seçilmesinin şaşkınlığını atamadılar hatta biraz ürkekler.Ancak bu geçici bir durum. Kısa bir zaman içinde ya Trump medyaya kendi kafasındaki düzeni getirecek ya da medyayı tam karşısında bulacak.
Ve gelelim pek çoğunuzu şaşırtacak öngörüme.. Bir yıla kalmadan Trump Müesses Nizam’ı yenemezse onu alaşağı eden ‘Bürütüs’ ise demokratlardan değil, hala tam olarak içlerine sindiremeyen kendi partisi Cumhuriyetçilerden çıkacak.
Şurası şimdiden kesin ki Trump’ın ikinci adamı Mike Pence Cumhuriyetçiler için çok daha makul ve tüm Cumhuriyetçilerin kafasına yatan, içine sinen bir isim…
Trump şimdiden cümle arasında ikinci dönem de seçileceğine garanti olarak görüyor ve 8 yıllık bir Başkanlığa hazırlandığını söylüyor.
Eğer bir yıl içinde Trump’ın başkanlıktan indiğini görürseniz bu yazıyı hatırlayın, ‘Sen demiştin’ diye bana hatırlatırsınız.
Ha, Trump eğer bir yılı atlatabilirse anlayın ki ABD artık o bildiğiniz eski ABD değil. Müesses Nizam hakkın rahmetine kavuşmuş demektir!