Cüneyt Özdemir yazdı: “Takımların Takımı; Genelkurmay Başkanına Bir Kitap Önerisi!”

Cumartesi, 2 Nisan 2016 10:10

CÜNEYT ÖZDEMİR 

10 Eylül 2001 tarihinde dönemin Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ilginç bir konuşma yapıyor. Dünyanın tarihini değiştirecek 11 Eylül saldırılarının yapılmasına sadece bir gün var. Dinleyelim…

“Bugünkü konumuz güvenliğimize karşı tehdit, hem de ciddi tehdit oluşturan bir düşman. Bu düşman, dünyanın son merkezi planlama kalelerinden biri. Beş yıllık planlar dikte ederek hüküm sürmektedir. Taleplerini bir başkentten zaman dilimlerine, kıtalara, okyanuslara ve ötesine dayatmaya çalışmaktadır. Özgür düşünceyi acımasız bir kararlılıkla bastırıp yeni fikirleri ezmektedir. Savunma gücüne sekte vurmakta ve insanların canını kadın-erkek ayrımı yapmaksızın tehlikeye sokmaktadır. Bu düşman kulağa eski Sovyetler Birliği gibi gelmiş olabilir ama o düşman öldü. Bugünkü düşmanlarımız daha kurnaz ve acımasız. Dünyanın bir ayağı çukurdaki son diktatörlerinden birini tarif ettiğimi düşünebilirsiniz. Ama onların devri de kapandı, kapanıyor ve sözünü ettiğim düşmanla ne güçte ne de boyutta boy ölçüşebilirler. Düşman evlerimize daha yakın. Sözünü ettiğim, bürokrasidir.(..) Onu kendisinden korumamız gerek.”

Konuşma ayakta alkışlanıyor. Ertesi gün uçaklar ikiz kulelere çarpıyor, sonrası malum…

Benim bugün Türkiye Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’a önereceğim kitabın yazım tarihi de işte bu gelişmelerden sonra yaşanıyor. Kitabı Amerikan özel kuvvetlerinde görev yapıp emekli olmuş General Stanley McChrystal yazmış. Muhtemelen Hulusi Akar ile tanışıklıkları da vardır. Kitabın adı aslında pek çok şeyi özetliyor. ‘Takımların takımı; Karmaşık bir dünyada yeni angajman kuralları’

Kitapta General ve üç arkadaşı Amerikan ordusunun Irak bataklığından nasıl çıkmaya çalıştığını ve Irak El Kaidesi ile mücadelede nasıl taktik değiştirdiğini anlatıyor. Kitabı ilginç kılan sadece savaş dönemini anlatıyor olması değil, pek çok karmaşık ilişkilerde de kullanabilecek bir rehber kitap konumunda olması.

Bildiğiniz gibi Türkiye ordusu aynı anda Işid ve PKK, hatta sınır dışını eklersek PYD ile sıcak bir ‘Terörle Mücadele’nin içinde… İşte bu mücadele bu yıl artık şehir çatışmalarıyla bambaşka bir boyuta taşındı. Düne kadar yıllarca kırsalda devam eden çatışmalar şehirlere taşındı. Bu beklenmedik gelişme hem PKK’yı hem de Türk ordusunu bambaşka bir zemine götürüyor.

İşte bu zeminin ne olduğunu anlamak için sizlere de okumanızı tavsiye edeceğim son derece ilginç bir kitap. Somut olaylardan yola çıkarak anlatılan kitapta bir ordunun yüzlerce yıllık hiyerarşik yapısının karşısındaki yeni düşmanın stratejilerine göre nasıl alt üst edilip yıkıldığı ve yerine yepyeni bir anlayışın inşa edildiği anlatılıyor. Bugün sadece ordular için değil, özel sektörde şirketler için de günün şartlarına rakibin gerçeklerine uyum sağlanması adına önemli bir çalışma.

Kitabın en ilginç ve vurucu yanı ise sonunda Zerkavi’nin ele geçirildiği bölüm olmalı.

Kuşkusuz bu sadece çatışmaların ortasındaki isimler için ilginç ve okunası bir kitap, ancak biz sıradan Tanrının kulları için de başka bir öneme sahip. Bir ordunun can kayıplarının bir kader gibi Kabul edilmemesi üzerine çok iyi bir anlatı. Şehit haberlerinin sıradanlaştığı, kimsenin kimseden hesap soramadığı bir dönemde belki de herkesin düşünmesine sebep olabilecek bir çalışma.

 

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 263. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play