Cüneyt Özdemir yazdı: Köln’de Maskeli Balo ve Onun…

Cumartesi, 6 Şubat 2016 09:46

CÜNEYT ÖZDEMİR

Şahane yüzleri! Sahte demeyeceğim, zira son zamanlarda ilk kez böylesine eğlenen bir kitleyi bir arada gördüm. Bizde maskeli balo biraz maskaralıktır bilirsiniz. Bunun en büyük nedeni, maskeli baloya katılan davetlilerin büyük bir kısmının maskesiz kostümsüz gelmesi, köstüm giyenlerin de hıyar durumuna düşmesinden kaynaklanıyor. Bir de elbette taksisiydi, kapıcısıydı, garsonuydu, eşiydi, dostuydu o kostümle çekilen fotoğraflarla yıllarca madara olmayı ekleyebilirsiniz. Kabul edelim bizim kültürümüzde maskeli balo ya da kostümlü parti gibi olaylar yok. Olunca da olmuyor yapay kalıyor, sırıtıyor.

Oysa Köln’de festival dolayısıyla bir maskeli balo ya da kostümlü festivale denk geldim, inanın şaşırmaktan kendimi alamadım. Binlerce kişi sokaklarda masallardan fırlamış gibi dolaşıyordu. Hem de ne masal.. Film kahramanlarını mı ararsınız, masal kahramanlarını mı artık siz seçin. Hemen herkes giyinmiş kuşanmış ve boyanmış bir partiye doğru yol alıyordu. Elbette ortalık sarhoştan geçilmiyordu ama henüz sarhoş olmayanlar da gayet eğleniyor gözüküyordu. Ben de son derece saygın füme rengi paltom ve siyah pantolonumla aralarına karıştım. Baktım herkes dönmüş tuhaf tuhaf bana bakıyor. Tek normal giyinen ben olduğum için bayağı bir dikkat çekiyorum. Kim deli kim akıllı her şeyin birbirine karıştığı anlardan biri…

Bir iki partiye girip uzun uzun eğlenen insanları seyrettim.

Hepsi olayın dalgasındaydı ve giyinip kuşanıp boyanmaktan gayet mutlu gözüküyorlardı.

Elbette bu işin bir yüzü diğer yüzü biraz daha karanlık. Zira bütün bu partiler, maskeli balolar düzenlenirken adım başı polisler, köşe başlarını tutmuşlardı. (Bu arada, polis kostümlü öyle insanlar vardı ki ara sıra kim polis kim parti veren grup, insan karıştırmaktan kendini alamıyordu.)

Köln aslında Ren kıyısına özgün bir festivaller şehri. Benim gittiğim gün kadınlar günüydü. Yani kadınların daha açık davranabilecekleri bir gün. Velhasıl yılbaşında Köln’deki taciz skandalları ortalığı bayağı germişti. Bu taciz skandallarında biz biraz kaşarlıyız. Her yılbaşı görmeye alıştığımız, Taksim’deki ritüel tacizlere sadece bıyık altından gülüp geçiyoruz. Oysa Köln’de olay hayli ciddiye alınmış. İddialara göre yüzlerce kadını, binlerce mülteci taciz etmişti. Merak etmeyin henüz buradaki basın aklını tam olarak yitirmediği için deri eldivenli, SM kıyafetli gibi, Kabataş yalanlarına sarılmamışlar. Ancak gelin görün ki ciddi bir abartı da var. Hatta konuştuğum Müslüman din adamları, konunun özellikle yılbaşı ertesinde radikal sağcı partiler tarafından bilerek abartıldığını, basının da bunu bile bile büyüttüğünü iddia ediyorlardı.

Her neyse..

Gerçeklerin eninde sonunda ortaya çıkma gibi bir huyu var. Yine de olan, o gerçekler ortaya çıkana kadar geçecek zamanda Avrupa’ya kaçmayı başaran mültecilere olacağa benziyor.

Avrupa’nın dört bir tarafında, inanılmaz ırkçı yasalar ardı ardına geçiriliyor. Fırsat bu fırsat anlayacağınız..

Dönelim partileme meselesine.. Evet belki de Almanlar çılgınca eğleniyordu ama ortada tek bir mülteci gözükmüyordu. Doğrulatamadım ama iddialara göre o gün güvenlik nedeni ile sokağa çıkmaları yasaklanmıştı.

Kimi parti derdinde, kimi can derdinde!

Köln’ün maskeli balo ve sahte yüzlerini şimdi isterseniz Yeni Türkü’den ve Murathan Mungan’dan ödünç alıp, bu bağlamda kullanabiliriz. Ne dersiniz?

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 255. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play