Cüneyt Özdemir yazdı: Evlilik entelektüel üretimi öldürüyor mu?

Pazar, 3 Mart 2013 10:48

fft99_mf2920262Dipnot Tablet Başyazarı Cüneyt Özdemir bu haftaki yazısında evliliğin entelektüel birikimi yok edip etmediğini kaleme aldı.

Bazı insanlara evlilik yarıyor, bazılarına ise yaramıyor. Günlerdir magazin basınında Teoman’ın evlendikten sonra verdiği ‘artık şarkı sözü yazamıyorum’ demeçlerini okuyup üzülüyorum. Zira ben Teoman’ın şarkılarını çok severim. BU yüzden bu sözler üzerine uzun uzun düşündüm.
Evlilik özgür ruhlu maceraperest erkeklerin önünü tıkayan yaratıcılıklarını ellerinden alan ve herkese sıkıcı hayatlar sunan bir müessese mi gerçekten?

Bunu düşünmemin nedeni hafif çaplı ‘ulan yoksa bende mi’ panik atağım. Oysa bakın Yılmaz Erdoğan son filminde Belçim Erdoğan ile birlikte bizlere peki ala bunun böyle olmadığını tam tersi insanın gayet yaratıcı bir kimliğe bürünebileceğini gösteriyor. Bundan yıllar önce Pablo Neruda’nın Şili’deki evini ziyaret ettiğimde ünlü şairin eşiyle yaratıcı bir atmosfer yaratıp şahane şiirler yazabildiğini görmüştüm. Bence evlilik kurumunun içindeki özgürlük hele de eşi bir fener gibi önünü aydınlatabiliyorsa çok daha yaratıcılığı doestekleyen bir ortam sunuyor. Bu tartışma ile ilgili bir başka bakış açısı da yaratıcılığın anlık duygulardan mı yoksa profesyonel diyebileceğimiz bir hayal gücünden mi kaynaklandığı üzerine olabilir. Öyle ya cinayet romanları yazan edebiyatçıların katil , aşk romanları yazan edebiyatçıların pek de romantik aşık olmadıklarını gayet yakından tanıklıklarımızla biliyoruz.

Peki Teoman gibi hayatımızın en güzel şiirlerini yazan bir isim sürekli anlık duygularının yansımalarından ya deneyimleri üzerinden mi şarkılarını oluşturuyor?

Bilmiyorum.

Tek bildiğim, Teoman’ın evlilik evlilik diyerek hiç kendini daraltmaması gerektiği.

Evlilik yaratıcılığı öldürmüyor sadece yepyeni bir elbise ile karşınıza oturtuyor.

O kadar…

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ