Cüneyt Özdemir yazdı: Böyle Şeyler Türkiye’de Asla Olmaz!

Pazartesi, 23 Mayıs 2016 13:34

CÜNEYT ÖZDEMİR

Bakın bunu da uzun zamandır hissetmiyordum. Geçen gün öyle bir oyuna gittim ki bu cümle ağzımdan dökülüverdi. Hemen yerden toparlayıp masanın üzerine koydum kelimeleri ‘Neden? diye sordum. Neden böyle bir cümle kuruyorum, engel olan nedir?

Bazen içinde olduğumuz  zaman ciddi bir körleşme, alışma ve yadsıma tehlikesi ile iç içe kaldığımız için sanırım pek çok farklılıkları artık kaçırmaya başladık. En hafif kelimeyle ‘tuhaf’ geliyor. İmkansız gözüküyor. Unutmuşuz bile…

Belki de tartışmamız gereken tam olarak bu duygular. Oysa biz kişileri tartışmaktan bu duyguları tartışmaya, konuşmaya, hatta kendimizi dinleyerek bulmaya bile zaman ayırmıyoruz. Oysa son zamanlarda kaybettiğimiz en büyük duyguların başında ‘özgürlük’ hissi geliyor. Zira sanattan edebiyata pek çok konu artık sıradanlıktan marjinalliğe terfi oldu. Size bir şey soracağım. Geçtiğimiz gün bir arkadaşım söyledi, ben bilmiyordum doğruluğundan emin değilim hala ama aranızda belki bilenler vardır. Türkiye eğitim sisteminden Darwin teorisinin yani evrim teorisinin çıkarıldığı doğru mu? Yani okuldaki çocuklara artık evrim teorisi anlatılmıyormuş? Eğer bu doğru ise, inanın bizim sıradan siyaset ile ilgili hiç bir son dakika gelişmesine takılmamamız gerekiyor. Bu ve bunun gibi o kadar çok detay var ki!

Mesele sadece cinsel özgürlükler ile sınırlı değil zira her seferinde hep buralara çekilerek geçiştirilmeye çalışılıyor. Özgürlük dediğiniz bir ruh hali, hayatta duruş tutunuş şekli!

Neden ‘Bazı şeylerin nicedir ‘ASLA’ Türkiye’de olamayacağı meselesi aslına bakarsanız çok önemli zannettiğiniz iç siyaset haberlerinden çok çok çok daha önemli..

Ama biliyorum…

Kimsenin bu tür detaylara zamanı yok!

İşte bu kafa yüzden ‘böyle şeyler Türkiye’de asla olmaz!’

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 270. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play