Cüneyt Özdemir yazdı: “Açık Kapılar Ardında Washington!”

Cumartesi, 26 Mart 2016 10:44

CÜNEYT ÖZDEMİR 

Biraz önce House of Cards’ın jeneriğinin içinden geçip Washington’daki otelime geldim. Bir sezonu 13 bölüm birden internette seyredersem olacağı buydu! Şimdi etrafta Frank Underwood’u gözlerim arıyor.

Nafile biliyorum!

Yine de hazır Washington’dayken biraz House of Cards’ın başarısından bahsetmekte fayda var. Dizinin 4. sezonu beklendiğinden daha karanlık. Ve alabildiğine güncel. Biliyorsunuz bu yıl ABD’de seçim yılı. Başta Cumhuriyetçiler olmak üzere çoktandır Türkiye’nin unuttuğu tat da bir aday belirleme yarışındalar. Trump ve Cumhuriyetçilerin halini bir başka yazıya bırakalım ancak dizideki Frank Underwood da bu sezon seçim yarışında. Bu yüzden gerek ABD’de gerekse dünyadan ABD’ye bakanların gözünde çok da yeni bir şey yok. Her şey gerçeklerle paralel gidiyor. Hatta bana sorarsanız Frank Underwood’un seçim kampanyası şu andaki adaylardan daha gerçekçi ve başarılı.

Aslına bakarsanız biraz bu noktanın üzerinde durmamız gerekiyor. Zira şu anda ABD’deki seçim kampanyasına baktığımızda da bazı olaylar, demeçler ve hatta vaatler oldukça farklı bir seyir izliyor. Özellikle bunda Donald Trump gibi bir Tv karakterinin seçimlere girmesinin büyük rolü var.

ABD’de başkanlık belki de gözümüzde abarttığımız kadar büyük bir olay olmayabilir. Yani bir film kahramanı pekala ABD başkanı olabilir. Bakınız Ronald Reagen! Veya tam tersi belki de bir başkan adayı gayet rahat Hollywood yıldızlarına taş çıkartacak dedikoduların ortasında kendini bulabilir. Alın size Başkan Kennedy’nin çalkantılı sosyal hayatı.

Belki de bunun bildiği için House of Cards sık sık Cnn Amerika’nın gerçek yüzlerine dizide yer veriyor.

Benim de Türkiye’de bazı dizilerde oynamışlığım var. Mesela, Kurtlar Vadisinin kahramanlarından biriyle Büyük Ortadoğu Projesini konuştuğumuz bölüm hala zaman zaman Kurtlar Vadisi fanları tarafından Facebook’ta paylaşılıyor.

Ben işe şaka olsun diye bakmıştım ama hala ciddi ciddi, ciddiye alanları görünce yaptığım işten şüpheye düşmüyor değilim!

Geleceğim nokta yarın bir gün CNN ekranlarında Frank Underwood ile Donald Trump’ı karşı karşıya getirirseniz iddia ediyorum izleyenlerin yarısı gerçek başkan adayı kim ayırt etmekte zorlanır.

Eğlence çağında sanırım en zor bulunan ‘şey’ gerçeklik. Bir yanda sanal yollardan yaratılan gerçek bir dünya ile karşı karşıyayız ve oturup ‘a ne güzel’ diye dizi filmleri izliyoruz diğer yandansa gerçek olamayacak kadar eğlenceli bir başka dünyayı ‘ aa ne kadar eğlenceli’ diye yine aynı televizyon kanallarında izlemeye devam ediyoruz!

 

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 262. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play