Cüneyt Özdemir ile 5N1K haftaya damgasını vurdu!

Cuma, 22 Kasım 2013 15:25

Cnntürk’te 14 yıldır yayınlanan Cüneyt Özdemir’in hazırlayıp sunduğu 5N1K programı bu hafta gündeme damgasını vurdu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in ‘Türkiye Kürdistanı’ tanımlamasından; Gülen Hareketi’nin “okulları hükümete devredebiliriz” teklifine, cemaatin Ak Parti’ye destek verip vermeyeceğinden, Serdar Ortaç’ın ” kendimden tiksiniyorum” sözlerine kadar haftanın panoraması.

18 Kasım Pazartesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da Mesut Barzani’yi Irak Kürdistan Başkanı olarak tanıtmasının ardından Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’den de çok tartışılacak bir açıklama geldi. Türkiye Kürdistanı ifadesini kullanan Baydemir Kürdistan’ın sınırları neresidir sorusuna ise ilginç bir yanıt verdi.

Diyarbakır’daki buluşma dikkat çeken bir fotoğraf karesi vardı ki bambaşka bir gündem konusu oldu. Başbakan Erdoğan ile ilk kez bir araya gelen Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir el ele tutuşmuş halde görüntülendi. Baydemir o fotoğrafın hikayesini 5N1K’da Cüneyt Özdemir’e anlattı.

Diyarbakır’da Başbakan Erdoğan’ın ve Barzani’nin de katıldığı toplu nikah törenine katılmadığı için eleştirilen Baydemir, “Ben 10 yıldır hiç kimsenin nikahını kıymadım. Bunu bir tek şartla bozarım. Sırrı Süreyya Önder evlenirse bir tek onun nikahını kıyarım” dedi. Baydemir bir gün Diyarbakır’a giderken uçağın kokpitine girdiğini ve pilot olmayı istediğini ancak bu kararından neden vazgeçtiğini de anlattı.

19 Kasım Salı

Son günlere damgasını vuran ‘dershane’ tartışması ile ilgili Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N1K programına konuk oldu. Hükümetle Gülen Hareketi’nin arasının kötü olduğu şu günlerde Yeşil’den sürpriz bir öneri geldi. Yeşil, “Eğer hükümet başarı sağlayabilecekse okulları kendilerine devretmeye hazırız” dedi. Dershanelerin de aynı şekilde değerlendirilebileceğini söyledi.

Dershanelerin kapatılması tartışması ile açığa çıkan Ak Parti ile Gülen Hareketi arasındaki kriz yaklaşan yerel seçimlerle ilgili oy hesaplarının yapılmasına, komplo teorilerinin ortaya atılmasına neden oldu. Cemaat’in bu kriz nedeniyle Ak Parti’ye destek vermeyeceği iddiaları yazılıp çizildi. Yeşil bu iddialara da 5N1K programında yanıt verdi.

Yeşil, 28 Şubat ortamını hatırlatan kavramların bugünlerde dershaneler üzerinden gündeme gelmesini endişe verici olarak bulduklarını açıkladı.

Dershanelerin kapanması tartışması sürerken tartışmaların bir başka boyutu ise Gülen Hareketi’nin şeffaf olup olmaması ile ilgiliydi. Gülen Hareketi sadece dershaneler konusunda değil genel olarak kapalı kutu olmakla itham edilirken Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil bu eleştirilere de 5N1K canlı yayınında yanıt verdi.

20 Kasım Çarşamba

Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’da Ahmet Kaya ile ilgili söylediği sözlerin ardından 1999 yılında MGD gecesinde yaşananlar akıllara geldi. O gün Ahmet Kaya’ya karşı yapılan linç girişimi 5N1K yayınının bugünkü konusuydu. Sahneye çıkarak Ahmet Kaya’ya tepki gösteren Serdar Ortaç Cüneyt Özdemir’in sunduğu yayına telefonla bağlanarak “o gün yaşananlardan gerçekten tiksiniyorum, pişmanım” dedi.

Sanatçı Ahmet Kaya’nın 1999 yılında MGD gecesinde uğradığı saldırı Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’daki konuşmasının ardından bir kez daha gündeme geldi. Sanatçının eşi Gülten Kaya 5N1K yayınına telefonla bağlanarak Başbakan Erdoğan’ın Kaya’nın cenazesinin Türkiye’ye getirilmesi ile ilgili teklifine ne yanıt verdiğini açıkladı. Başbakan’ın “Ahmet Kaya bugün Diyarbakır’da yanımızda olsaydı keşke” ve Kılıçdaroğlu’nun “Ahmet Kaya bugün yaşasaydı Gezi’de olurdu” sözlerine karşın ise Gülten Kaya; “Ahmet Kaya Gezi’de de olurdu, Diyarbakır’da da” şeklinde karşılık verdi.