Cüneyt Özdemir yazdı: ‘KALE’ is new Black!

Cumartesi, 21 Mayıs 2016 10:15

CÜNEYT ÖZDEMİR

Yabancı bir ülkeye geldiğiniz zaman sanırım üç duygu size eşlik ediyor. İlk yalnızlığınızla tekrar kucaklaşıyorsunuz. İkincisi mevsimlerin yaşadığımız ülke için ne kadar belirleyici olduğunu anlıyorsunuz. Üçüncüsü damak tadınızın aslına bakarsanız ne kadar kısır seçeneklere mahcup düştüğünü fark ediyorsunuz. Yalnızlıkla kucaklaştığınız ıssızlıkları isterseniz şimdilik bir başka yazıya erteleyelim. Mevsimleri bir Teoman şarkısına emanet edelim ve gelin biraz ‘yemeden’ ‘içmeden’ konuşalım. New York’u diğer ziyaret ettiğiniz pek çok şehirden farklı kılan, seçeneklerin çokluğu sanırım. Belki ilkbaharda can erik bulamıyorsunuz ama yılın dört mevsimi ne ararsanız bulmanız mümkün. En son mesela İstanbul’da sadece bir Meksika mutfağına hizmet eden lokanta vardı. Oysa New York’ta neredeyse her köşe başında farklı bir Meksika mutfağına rastlamanız mümkün. Sadece Meksika olsa iyi… Mesela Türk mutfağının bile envai çeşidi karşınızda duruyor. Söylemesi ayıp ben böyle lezzetli bamya yapan bir restoranı bırakın İstanbul’u, Yozgat’ta bile bulamadım!

Şu son birkaç yıldır New York’un gözde yiyeceği ise adı sanı Türkiye’de henüz duyulmamış bir ot türü; KALE.

Biraz bizim lahanaya benziyor. Ama biraz. Ekşi. Kendinden baharatlı. Sert. Yeşil.

kale otu

Sanki komplo teorilerine inansam görünmeyen bir el tıpkı bir zamanlar bizdeki mercimek yeme kampanyaları gibi Kale’yi gazlıyor diyeceğim. Öyle böyle değil her menüde olmazsa olmaz bir ot!

Kinoa’da böyle böyle başlamıştı. Önceleri millet ‘bu ne la’ kıvamındaydı. Sonra bir de baktınız ‘ay şekerim kinoasız öğün geçmez’ kıvamına geliverdi.

Şimdi biraz biraz Chai dediğimiz adı bile söylenmesi zor yiyeceğin sağlığımıza katkılarını keşfetmekle meşgulüz ama benden söylemesi “Keyl” diye telaffuz ettiğiniz KALE şimdiden mutfakların salata tabaklarını istila etmiş durumda. Kinoa’nın tahtını ele geçirmiş bile…

En son bir alışveriş merkezinde Kale’in sıkma sularının paketlendiği şişeleri gördüğümde ‘tamam bu iş bitmiştir’ dedim.

Bizim Çankırı’nın kivisi kadar meşhur olmasa da yakında bir Yozgat’ımızın ya da Çorum’umuzun neden bir Kale otu meşhur olmasın. Bence olmalı, olabilir.

Şart!

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 270. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play