Cumhurbaşkanı Gül: Topçu Kışlası projesi askıya alındı

Salı, 18 Haziran 2013 14:49

abdullah-gül (1)Gezi Parkı protestolarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül,”Proje askıya alınmış oldu. Mesajların dikkate alındığı gözüküyor”dedi.

Büyük Selçuklu Mirası projesinin tanıtım töreni bugün Çankaya Köşkü’nde yapıldı. Gül, törenin ardından davetlilere Köşk’te bir resepsiyon verdi. Gül, resepsiyonda davetli gazeticelerle sohbet etti. Gül, Gezi Parkı protestolarının artık bitmesi gerektiği yönündeki görüşünü yineledi. Gül, sosyal medya alanında yapılacak düzenleminin ise AB normlarının gerisinde olmaması gerektiğini kaydetti. Gül, İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprüye Yavuz Sultan Selim’in adının verilmesi nedeniyle kendisine de bazı eleştirilerin aktarıldığını anlattı. Bu konudaki hassasiyetleri anladığını ifade eden Gül, bundan sonra yapılacak iki önemli projeye Pir Sultan Abdal ile Hacı Bektaş Veli’nin adlarının verilebileceğini söyledi.

GEZİ PARKI OLAYLARI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Taksim Gezi Parkı’na yapılacak Topçu Kışlası projesi için “Daha suhuletle devam ettirmek gerekir, bütün bu konudaki çalışmaları. Karşılıklı düşünceleri. Bunun da yolu belli. Önemli olan parkla ilgili oradaki başlayan itirazların dinlenmesi çok önemliydi. Bir diyaloğun kurulması çok önemliydi. Çok geniş bir şekilde de gördünüz. Toplandı, yapıldı, dinlendi. Ondan sonra nihayette oradaki bütün bu çalışmalar, yapılacak, yapılması düşünülen projeler bu noktada askıya alınmış oldu. Mesajların dikkate alındığı gözüküyor. Bununla ilgili önümüzde belli ki, uzun bir süre var. Dolayısıyla şimdi artık bununla ilgili herkes düşüncesini meşru bir şekilde söylemesi gerekir. O noktaya işler girdi” dedi.

TÜRKİYE İMAJININ KORUNMASI LAZIM

Cumhurbaşkanı Gül, “Bunun ötesinde sokaklardaki geceleri falan olan şeyler bunların bitmesi lazım artık. Bunlar nihayetinde huzuru kaçırmaya başlar. Kimse fark etmiyor ama bunların ekonomiye de zararı oldu. İlk gün de söyledim. Hepimizin didinerek oluşturduğu büyük bir Türkiye imajı var ortada. Bu Türkiye imajını hepimizin her yanı ile koruması lazım” diye konuştu..

SOKAKLARDAKİ GÖSTERİLER BİTMELİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Sokaklardaki gösterilerin muhakkak bitmesi gerektiğine inanıyorum. Kimse farkında değil. Sıcak olunca, sıcağı sıcağına kimse farketmiyor ama ben konuşuyorum iş dünyası ile. Dışarıdan büyük tereddütler olmaya başladı. Özellikle yatırımcıların. Nihayetinde bunlar hepimizin çıkarına olan şeyler. Türkiye’de büyük yatırımlar söz konusu olursa bunlar Türkiye’nin, herkesin işine yarayan şeyler. Onun için bunları sarsmamak gerekir” dedi.

ALEVİLERE MESAJ

Gül’den Alevilere mesaj Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprüye Yavuz Sultan Selim adının verilmesinden rahatsız olan Alevi toplumuna önemli bir mesaj verdi. Gül, bundan sonra yapılacak iki önemli projeye Pir Sultan Abdal ile Hacı Bektaş Veli’nin adlarının verilebileceğini söyledi.