“Çok televizyon izlemek hırsız yapıyor”

Salı, 26 Mart 2013 15:17

cocuk-televizyon-tvÇok televizyon izlemenin çocukları kavgacı ve hırsız yaptığı iddia edildi. Uzmanlara göre televizyon izlemek duygusal gelişmeyi ve dikkat süresini olumsuz yönde etkiliyor.

Çocukların televizyon karşısında çok zaman geçirmesi onların duygusal ve sosyal davranışlarını olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Araştırmalar günde üç saatten fazla televizyon izleyen çocuklarda rahatsızlık yarattığını gösteriyor. Beş yaşındaki çocuklar arasında yapılan araştırmada uzun süre televizyon izleyen çocuklarda yedi yaşına kadar antisosyal davranışlar gösterdikleri ortaya çıktı. Bu davranışlar arasında kavga etmek ve hırsızlık yapmak da var.

Ama İngiltere Tıbbi Araştırmalar Konseyi fazladan riski çok küçük ve elektronik oyunlarla bilgisayar oyunlarının bu davranışlara yol açtığıyla ilgili bir bulguya rastlamadıklarını belirtti.

Daha önceki bir araştırmada televizyon karşısında uzun süre geçiren çocuklarda davranışsal ve duygusal sorunların çıkma olasılığının yüksek olduğu açıklanmıştı. ABD’deki çocuk eğitimi uzmanları çocukların günde eğitim ve şiddet içermeyen programlar oolmak üzere 2 saatten az televizyon izlemelerini tavsiye ediyor.

Glasgow’daki Sosyal ve Halk Sağlığı Bilimleri Birimi’nden Dr. Alison Parkes yeni çalışmanın televizyon izleyen çocuklarda duygusal ve dikkat sorunuan yol açtığını destekleyen kanıt sunmasığını söyledi. Ona göre günde üç saatten fazla televizyon izlemek tüm sorunları artırıyor.

Bu araştırma İngiltere’de televizyon izlemenin çocuklarda zihinsel değişiklik yaptığıyla ilgili yapılan ilk çalışma. Araştırma 11 bin 014 çocuğun annesin beş yaşına kadar çocuklarının günde televizyon izleme kayıtlarının dğerlendirilmesiyle yapıldı. Araştırmaya DVD ve video oyunları dahil edildi. Ayrıca çocukların davranışsal bilgileri elde edildi. Annelerinin verdiği bilgiye göre çocukların duygusal semptomları, arkadaş iliişkileri, hiperaktivite ve dikkat sorunları ve beş ile yedi yaş arasındaki sosyal olma durumları toplandı.

Beş yaşından yedi yaşına kadar çocukların üçte ikisi günde bir ile üç saat arasında, yüzde 15′i üç saat ve üzeri televizyon izlediği görüldü. Sadece yüzde 3′ünün günde üç veya daha fazla elektronik oyun oynadığı tespit edildi. Beş yaşında üç saat ve üzeri televizyon izleyen bir çocukta yedi yaşında davranışsal sorunlar çıkma olasılığının 10 puanlık değerlendirme ele alındığında bir saatten az izleyen çocuğa göre 0.13 puan arttığı tahmin edildi. davranışsal sorunlar arasında kavga etmek, itaatsizlik, hırsızlık da var. Ama duygusal sorunlar ve dikkat konularıyla ilgili bir bağlantı bulunamadı.

Archives of Disease in Childhood dergisinde yayımlanan çalışma annelerin televizyon izleme zamanı hakkındaki bilgilerine dayanıyor. Araştırmaya ayrıca ailenin geliri, annenin eğitim düzeyi, kariyer durumu, ebeveynlerin davranışı, ebeveyn çocuk ilişkisi, çocuğun idrak kapasitesi, uyku ve fiziksel aktiviteleri de dikkate alındı.