Çok Koşan Değil Isıran Futbolcu Modeli

Cumartesi, 28 Haziran 2014 12:32

Futbolda “ısırmak” terimi, Luis Suarez rakiplerini ısırmaya başlayana kadar oyun yapısını anlatan bir sözcüktü. Günümüzde artık bu terim direkt Luis Suarez’i işaret ediyor. Uruguay ve Liverpool’un golcüsü Luis Suarez geçtiğimiz günlerde, hem de bir Dünya Kupası maçında, üçüncü kez bir rakibine dişlerini geçirmekten hiç çekinmedi. Rakibine acımayan Suarez’e FIFA’da aynı şekilde davrandı ve dokuz maç milli takımdan, dört ay da tüm futbol aktivitelerinden men etti. Bu süre içinde Suarez’in antrenmanlara bile çıkması yasak, bir bakıma karantinaya alınmış durumda. Isırmaktan usanmayan Suarez bu ceza ile birlikte Dünya Kupaları’nda en ağır cezayı alan oyuncu oldu; beklentiler ise onun golleriyle tarihe geçmesi yönündeydi.

YETENEK İLE MANŞET OLMAK SUAREZ’E YETMİYOR!

Dünya Kupası’nda oynanan İtalya-Uruguay maçında İtalyan Giorgio Chiellini’yi omzundan ısıran Suarez ilgiyi üzerine çekmek için bu tür hareketlere de ihtiyaç duymayacak bir isim. Attığı goller ve benzersiz futbol yeteneği zaten onu yeterince gündemde tutuyor. Fakat attığı gol sayılarının yazıldığı hane kadar, ısırık ve benzeri vakaların yazıldığı kara defter de oldukça kabarık.

suarezisirik4-640x360

SUAREZ’İN “DİŞ GEÇİRME” TARİHÇESİ VE YÜZ KIZARTAN VAKALARI

Mike Tyson’dan beri pek fazla ısırık vakası ile karşılaşmayan spor basını bu alanda bayrağın kime devredildiğini 2010 yılında öğrenmiş oldu. Uruguaylı Suarez, saha içinde çıkan tartışma sırasında PSV forması giyen Otman Bakkal’ın omzunu ısırdı. Tıpkı Dünya Kupası’nda Chiellini”yi ısırdığı gibi. Omuzlara karşı nasıl bir ilgisi var onu bilemiyoruz ama sadece üç yıl sonra Premier Lig maçında Chelseali Ivanovic’i ısırırken bu kez hedefinde rakibinin kolu vardı. Artık kesin birşey vardı o da Suarez’in gerçekten psikologlar tarafından ele alınması gerektiği. Bu iki olay da büyük cezaları beraberinde getirdi ama Suarez’i ıslah etmeye yetmedi.Kara defterde bir de ırkçılık vakası bulunuyor. 2011 yılına döndüğümüzde Luis Suarez yine yetenekleri yerine yüz kızartan bir olay ile İngiliz basınının manşetlerindeydi. Bu kez bir rakibini ısırmak yerine ırkçı bir söylemi tercih etmişti. Evra’ya sarf ettiği söz sekiz maç cezayı beraberinde getirdi.Kendini yere attığı maçlar, rakipleriyle sınırı aşacak şekilde dalga geçmesi ve bütün bunları oyunun bir parçası olarak görmesi aslında bugün gelinen noktanın habercisiydi.

Hazırlayan: Cem Pelister

 

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINGet-it-on-Google-Play