‘Çok eğlendim’ Meral Tamer’den “direnşort” açıklaması:

Cuma, 16 Ağustos 2013 11:01

571_12e6cKöşesinde şortlu kadınlardan rahatsız olduğunu dile getiren Milliyet yazarı Tamer, kendisine tepki olarak başlatılan #direnşort ile ilgili açıklama yaptı.

Geçtiğimiz Bayram haftasında Milliyet’teki köşesinde yazdığı yazıda “olur olmadık yerlerde” karşısına çıkan şortlu kadınlardan rahatsız olduğunu ifade eden Meral Tamer’e tepki olarak Twitter’dan #direnşort kampanyası başlatılmıştı. Bir süre sessizliğini koruyan Tamer konuyu bugün köşesine taşıdı: “Çok eğlendim, teşekkürler.”

ŞORTLU FOTOĞRAFLARINI PAYLAŞTILAR

“Şortla kalkıp da markete, hastaneye, postaneye gitmeyi aklımın ucundan geçirmem.” ifadelerini kullandığı köşe yazısının ardından eleştirilerin odağına yerleşen Tamer’e karşı başlatılan #direnşort hashtag’i kısa süre içerisinde binlerce kişinin katılımıyla Twitter gündeminde ilk sıraya yükselmişti. Hatta yaptıkları paylaşımlara bir de kendilerinin şortlu fotoğraflarını ekleyen Twitter kullanıcıları, ortaya renkli görüntüler çıkmasına yol açmıştı.

BİRÇOK ÜNLÜ DE TEPKİ VERMİŞTİ

Aralarında Ece Erken, Pucca ve Şirin Bayülgen gibi ünlü isimlerinde yer aldığı birçok kişi Tamer’in sözlerine tepki olarak Twitter üzerinden paylaşımlarda bulunmuş ancak eleştirilerin odağındaki isim Tamer ise sessiz kalmayı tercih etmişti. Bugün konuyu köşesine taşıyan Tamer, şort olayıyla ilgili olarak; şort olayı hakkında 24 saatte 244 bin 842 tweet atıldığını ve 277 bin 440 kişiye erişim sağlandığını ifade edip ekledi: “tek bir an bile üzülmedim, sinirlenmedim.”

Meral Tamer’in bugünkü köşe yazısı ise şu şekilde:

#DİRENŞORT’A TEŞEKKÜRLER; ÇOK EĞLENDİM

Doğa, tatil için gittiği Madrid’den mail atmış: “Annecim bu twitter’daki ilk taşlanma olayın; hayırlı olsun. Eskiden yazılarına gelen yorumlar 100’lü, 1000’li rakamlar olurdu. Bak twitter’da 250 bini aşmışsın; dahası dünya dördüncüsü olmuşsun!” Kızım beni iyi tanıdığı için bu tür beklenmedik durumları, akıl almaz bir soğukkanlılıkla karşıladığımı iyi bilir. Ancak tweet’lerin en yoğun olduğu saatlerde peşpeşe telefon eden dostlarım ise telaşlanmış olmalılar ki, hep bir ağızdan “Sakın ciddiye alma; tamamen saptırmışlar, üzülme” diyorlardı.

E-postam ise okurlarımdan çok yönlü yoğun destek mesajlarının yanı sıra bol miktarda bacaklı, popoları tamamen açıkta bırakan şortlu, sadece meme uçlarını kapatan bikinili tepki mesajlarıyla doldu-taştı…

‘NEDEN TWITTER’DA YOKUM?’

Ben twitter’da değilim; olmayı da pek düşünmedim. Çünkü 6 ay sonra 40. yılımı dolduracağım gazetecilik hayatımda, internetin i’sinden bile haberimizin olmadığı yıllardan bu yana, mesleğim gereği zaten hep 7 gün 24 saat Türkiye’yi de, dünyayı da, ekonomiyi de, siyaseti de, kültür-sanatı da, sosyal yaşamı da sürekli izlemeye çalışırım. İşini layıkıyla yapmak isteyen bir gazeteci için başka türlüsünün mümkün olduğunu da sanmıyorum.”

Tamer’in Milliyet’teki köşe yazısı:  ”#direnşort’a teşekkürler; çok eğlendim, çok öğrendim”

(radikal.com.tr)