Çocuklarla her şeyi paylaşmayın!

Pazartesi, 25 Şubat 2013 11:49

eyvah-cocugum-ergen-olduÇocuğunuzun karşısına geçip uyuşturucu ve alkolün zararlarından bahsedip bir de kendi geçmişinizi anlatırsanız onlara iyilik yapmış olmazsınız. Uzmanlar ebeveynlere kendi uyuşturucu geçmişlerini anlatmamaları önerisinde bulundu.

Bilim insanları bazı konuların çocuklarla paylaşılmasına gerek olmadığını belirtiyor. Illinois Üniversites’inden bir grup bilim insanı ebevenylere “uyuşturucu alışkanlıklarıyla ilgili çocuklara kendi hikayenizden örnek vermeyin” tavsiyesinde bulunuyor.

Dr. Jennifer Kam ve arkadaşları 500′den fazla lise öğrencisi üzerinde araştırma yaptı. Araştırmada esrar, kokain ve diğer uyuşturucu kullanımıyla ilgili kendi hikayesini anlatan kişilerin amaçlarına tam olarak ulaşamadığı sonucuna vardı.
Uzmanlar çocukların anne ve babalarından dinlediği hikayelerden sonra, uyuşturcunun çok da kötü sonuçlarının olmadığı kanaatinin yerleştiğini belirtti.

Human Communication Research dergisinde yayımlanan araştırmada bilim insanları “Kendi çocuklarından uyuşturucu geçmişini gizlemeli mi?” sorusuna ise ‘hayır’ yanıtını veriyor. Dr. Kam “Anne ve babalara çocuklarına yalan söylemelerini önermiyoruz. Sadece olumsuz yönlerine odaklanmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

Daha önceki araştırmalarda tam tersi bir sonuç çıkmıştı. Araştırmalarda ebeveynlere çocuklara her şeyi açık şekilde anlatması önerilmişti.

GAZETEPORT