Çocuklarınızın el becerilerini geliştirecek atölyeler TÜRVAK’ta

Çarşamba, 30 Nisan 2014 13:05

TÜRVAK Müzesi Çocuklar İçin Kuşağı Mayıs ayında da yine dopdolu!

“AHŞAP OYUNCAĞIM” MİNİK MARANGOZLAR ATÖLYESİ

Hem tiyatro oyunlarına hem de sinema filmlerine uyarlanan hikayeleriyle büyük-küçük herkesin sevdiği kahramanlar Ahşap Oyuncağım atölyesine konuk oluyor. TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nde “minik marangozlarla” birlikte Nasrettin Hoca, Keloğlan, Pamuk Prenses ve Sinbad’ın birbirinden eğlenceli hikayelerini anlatıp, ahşap oyuncaklarını yapıyor.

“OZ BÜYÜCÜSÜ” SAHNE TASARIM ATÖLYESİ

Oz büyücüsü

Dünya çocuk edebiyatında yepyeni bir dönem başlatan ve bugüne kadar yüzlerce oyuna konu olan “Oz Büyücüsü”nün tiyatro sahnesini çocuklarınızın yorumuyla görmek ister misiniz?

Çocuklarla birlikte önce TÜRVAK Tiyatro Müzesi’ni geziyor, ardından rengarenk karton ve boyalarla, kahramanlar Dorothy, Toto, Aslan, Korkuluk ve Demir Adam için Oz Ülkesi’nin sahnesini tasarlıyor.

“BENİM KAHRAMANIM” AFİŞ TASARIM ATÖLYESİ

benim afişim 2

Kendi kahramanlarını yaratarak, onlar için film afişleri tasarlayacakları bu atölyede çocuklar, önce Müze gezisinde birbirinden farklı film afişlerini inceleyerek, afiş tasarımı konusunda bilgi edinecekler. Daha sonra da hayal güçlerini kullanarak yaratacakları, öykülerini oluşturacakları film karakterlerine renkli boyalar ve farklı atölye malzemeleri ile afiş tasarlayacaklar.

“MASKELİ TİYATRO” ATÖLYESİ

Başlangıcından bugüne sahne sanatlarının vazgeçilmez, gizemli aksesuarları olan maskeler, gülen ve ağlayan yüzleriyle tiyatronun, oyunculuk sanatının evrensel sembolüdür.

“Maskeli Tiyatro” Atölyesi’nde çocukların yapacakları maskeler ise sadece onlara ait, kıskanılası hayal güçlerinin ürünleri, yaratıcı dünyalarındaki sahnenin birer parçası olacak. Çocuklar, çeşitli malzeme ve boyalarla kendi kahramanlarının maskelerini tasarlayacaklar.

“KARAGÖZ-HACİVAT” ATÖLYESİ

UNESCO tarafından, somut olmayan kültür mirası kabul edilen “Karagöz-Hacivat”, beyazperdeyle sunulan bir Hayal Oyunu’dur… Kültürümüzün bir parçası olan Karagöz sanatı, günümüzde oldukça az sayıda sanatçının çabalarıyla devam ettirilmeye çalışılıyor. TÜRVAK Müzesi’ndeki eğitim atölyesinde çocuklar, Gölge Oyunu ve tüm Karagöz karakterleri hakkında bilgi edinecek, kendi yapacakları tasvirlerle, bu sanatı uygulayarak öğrenme şansı elde edecekler.

“KUKLASİNEMA” ATÖLYESİ

kuklasinema

“KuklaSinema”, çocukların kukla yapımı ve oynatımı hakkında bilgiler edinecekleri, hayal güçlerini açığa çıkartan, özgür ve yaratıcı bir atölye programı. Çocuklar, farklı materyal ve tekstil malzemeleri kullanarak yapacakları el kuklalarına ve kaşık kuklalara hayat vererek onları birer film karakterine dönüştürecekler.

Detaylı bilgi ve rezervasyon:

Aslı Canan Yılmazsoy | Etkinlik Koordinatörü

TÜRVAK SİNEMA-TİYATRO MÜZESİ
0 212 245 80 92
info@turvak.com
www.turvak.com