Çocuklar için birbirinden ilginç atölye çalışmaları TÜRVAK’ta

Salı, 1 Nisan 2014 15:56

TÜRVAK Müzesi Çocuklar İçin Kuşağı Nisan ayında da dopdolu!

“AHŞAP OYUNCAĞIM” MİNİK MARANGOZLAR ATÖLYESİ

Hem tiyatro oyunlarına hem de sinema filmlerine uyarlanan hikayeleriyle büyük-küçük herkesin sevdiği kahramanlar Ahşap Oyuncağım atölyesine konuk oluyor. TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi’nde, “minik marangozlarla” birlikte Nasrettin Hoca, Keloğlan, Pamuk Prenses ve Sinbad’ın birbirinden eğlenceli hikayelerini anlatıp, ahşap oyuncaklarını yapıyoruz.

Laterna Magica ve TÜRVAK işbirliğinde gerçekleşecek bu atölyeye çocuklarınız için rezervasyon yaptırmayı sakın unutmayın!

“TÜM DÜNYA ÇOCUKLARI” KARTPOSTAL ATÖLYESİ

dünya çocukları kartpostallar

Biz, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” kutlamalarına erken başlıyoruz… 19 Nisan Cumartesi günü, çocuklarla birlikte tüm dünya çocukları için sevgi, barış ve kardeşlik dilekleri yazılı rengarenk kartpostallar yapıyoruz. Tasarladığımız kartpostalları 23 Nisan’da, sosyal medya ve web sayfalarımızdan o güne özel bir albümle sergiliyoruz.

Bemaddy ve TÜRVAK işbirliğinde gerçekleşecek “Tüm Dünya Çocukları” atölyesine çocuklarınız için rezervasyon yaptırmayı sakın unutmayın!

“BENİM KAHRAMANIM” AFİŞ TASARIM ATÖLYESİ

Kendi kahramanlarını yaratarak, onlar için film afişleri tasarlayacakları bu atölyede çocuklar, önce Müze gezisinde birbirinden farklı film afişlerini inceleyerek, afiş tasarımı konusunda bilgi edinecekler. Daha sonra da hayal güçlerini kullanarak yaratacakları, öykülerini oluşturacakları film karakterlerine renkli boyalar ve farklı atölye malzemeleri ile afiş tasarlayacaklar.

 

“MASKELİ TİYATRO” ATÖLYESİ

Başlangıcından bugüne sahne sanatlarının vazgeçilmez, gizemli aksesuarları olan maskeler, gülen ve ağlayan yüzleriyle tiyatronun, oyunculuk sanatının evrensel sembolüdür.

“Maskeli Tiyatro” Atölyesi’nde çocukların yapacakları maskeler ise sadece onlara ait, kıskanılası hayal güçlerinin ürünleri, yaratıcı dünyalarındaki sahnenin birer parçası olacak. Çocuklar, çeşitli malzeme ve boyalarla kendi kahramanlarının maskelerini tasarlayacaklar.

 

“KARAGÖZ-HACİVAT” ATÖLYESİ

hacivat karagoz atolyesi

UNESCO tarafından, somut olmayan kültür mirası kabul edilen “Karagöz-Hacivat”, beyazperdeyle sunulan bir Hayal Oyunu’dur… Kültürümüzün bir parçası olan Karagöz sanatı, günümüzde oldukça az sayıda sanatçının çabalarıyla devam ettirilmeye çalışılıyor. TÜRVAK Müzesi’ndeki eğitim atölyesinde çocuklar, Gölge Oyunu ve tüm Karagöz karakterleri hakkında bilgi edinecek, kendi yapacakları tasvirlerle, bu sanatı uygulayarak öğrenme şansı elde edecekler.
Atölye danışmanlığını UNIMA (Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği) üyesi ve Kültür Bakanlığı sanatçısı Hakan Arısoy (VAVSanat) yapıyor!

“KUKLASİNEMA” ATÖLYESİ

“KuklaSinema”, çocukların kukla yapımı ve oynatımı hakkında bilgiler edinecekleri, hayal güçlerini açığa çıkartan, özgür ve yaratıcı bir atölye programı. Çocuklar, farklı materyal ve tekstil malzemeleri kullanarak yapacakları el kuklalarına ve kaşık kuklalara hayat vererek onları birer film karakterine dönüştürecekler.
Atölye danışmanlığını UNIMA (Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği) üyesi ve Kültür Bakanlığı sanatçısı Hakan Arısoy (VAVSanat) yapıyor!

Detaylı bilgi ve rezervasyon:

Aslı Canan Yılmazsoy | Etkinlik Koordinatörü
TÜRVAK SİNEMA-TİYATRO MÜZESİ
info@turvak.com
www.turvak.com