Çocuk istismarı mı, sanat mı?

Çarşamba, 28 Ocak 2015 11:08

Avustralyalı utangaç pop yıldızı Sia geçen yıl çıkardığı single’ı “Chandelier” ile büyük başarı yakaladı. Bu hit single için çektiği video ise tüm dünyada büyük beğeni topladı. Bir dans reality show’da yeteneğini görüp klibinde rol alması için teklif götürdüğü Maddie Ziegler “Chandelier” adlı klipteki muhteşem dans performansı ile tüm dünyayı büyüledi.

12 yaşındaki Maddie Ziegler, Dance Moms adlı bir reality showunun yarışmacılarından biri. Tam bir reality show bağımlısı olduğunu söyleyen Sia, küçük dansçı Maddie’yi bu showda izleyip hayranı oluyor. Daha sonra “Chandellier” şarkısına klip için fikir düşünürlerken, Sia ekibine Maddie’den bahsediyor. Twitter üzerinden Maddie’ye ulaşan Sia, küçük dansçıya klibinde oynamayı teklif ediyor. Maddie’nin Sia ile ilk ortak çalışması böyle başlıyor. Oyuncu Shia LeBeouf ise üçlemenin ikinci klibi Elastic Hearts’da devreye giriyor. Shia ve Sia sanatçı ruhlarının birbirlerine çok uyduğunu bu yüzden de çok uyumlu bir iş ortaya çıktığını anlatıyorlar.

Ancak, 14 Ocak’ta yayınlanan ve YouTube’da izlenme rekorları kıran “Elastic Hearts” beğenildiği kadar tartışma da yarattı. 28 yaşındaki Shia LeBeouf’un klipte 12 yaşındaki Maddie ile olan dans koreografisi pedofili eleştirilerine maruz kaldı. Maddie ve Shia’nın koreografide yansıttıkları ilişkileri çok belirgin değil. Kimi zaman Maddie Shia’nın içindeki asi çocuk gibi görünürken, tutkulu dans bir yandan da kadın erkek ilişkisini andırıyor. Dev bir kafesin içinde cereyan eden koreografide cinsellik olmasa da iki dansçının da nude kıyafetleri ve çarpıcı figürleri ilişkilerini açıklamayı zorlaştırıyor.

Sia çok konuşulan klibin pedofili tartışmasına yol açmasından dolayı özür diledi. Ancak pek çoklarına göre bu özür yersiz. Klipte cinsellik çağrıştıran tek bir unsur yok ve bütün kıyamet bizim kafamızdaki çağrışımlardan dolayı kopuyor. Yani her baktığımız yerde haklı olarak pedofili görüyoruz. Belki de pedofili-fobia olarak adlandırılabilecek bir tür paranoya yaşıyoruz. Son yıllarda basında sıkça yer alan korkunç çocuk istismarı haberleri bizi baktığımız her yerde bu rahatsız edici algı seçiciliğine zorluyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play