Çocuk felci virüsü Suriye’de hortladı!

Pazar, 27 Ekim 2013 12:13
Adsız

İç savaştan harap olan Suriye’de en büyük zararı çocuklar ve kadınlar gördü. Bombalardan, çatışmalardan korunmaya çalışan çocuklar şimdi ise bambaşka bir mücadele vermek zorunda.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre Deyr Ez Zur kentinde bu zamana kadar 22 çocuğun çocuk felcine yakalandığı tespit edildi. Sağlık uzmanları aşı seferberliği başlatsa da ülkede devam eden iç savaş ve uluslararası yardımların ulaştırılamaması hastalıkla mücadeleyi zorlaştırıyor. Bu engel nedeni ile aşılama zamanında yapılamadığı için 500 bin çocuk felç tehlikesi ile burun buruna yaşıyor.

Suriye Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkili, Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere Unicef ve çok sayıda uluslararası örgütün aşı seferberliğine destek verdiğini ve 2.4 milyon çocuğun koruma altına alınmaya çalışıldığını belirtti.

Ürdün’de bulunan Unicef Sözcüsü Simon Ingram ise ‘aşılama işlemlerinin gelecek ay başlayabileceğini ancak Deyr Ez Zur’da 22 çocuğa teşhis konduğu için burada daha hızlı hareket edileceğini’ söyledi.

Çocuk felcine karşı verilen küresel savaş aslında büyük bir başarı hikayesi. 1988 yılında başlatılan mücadele sayesinde 350 bin olan hasta çocuk sayısı geçen yıl 223′e kadar düştü. Bu vakaların yarısı ise hep Hindistan’da ortaya çıktı. Diğer ülkelere bakacak olursak yine Hindistan’ın komşuları Pakistan ve Afganistan önde geliyor.

Bu durum ise çarpıcı bir iddiayı gündeme getiriyor. Hastalığa karşı mücadelede en önemli etkenlerden biri virüsün ilk nerede ortaya çıktığını tespit etmekten geçiyor. İlk vakaların hükümet kontrolündeki Deyr Ez Zur’da görülmesi yabancı muhalif savaşçılar tarafından bu virüsün yayıldığı iddiasına neden oluyor.

Bu iddiaların doğru olup olmadığı konusunda bir yorum yapmak şu an mümkün değil. Ancak her geçen gün özellikle de 2 yaşın altındaki yüzbinlerce çocuk yıllar sonra hortlayan bir virüsün tehdidi altında yaşıyor.