CNN muhabiri Ivan Watson Türkiye’yi terk etti

Pazartesi, 9 Haziran 2014 14:02

Taksim’de Gezi eylemlerinin 1. yıldönümünde canlı yayında olduğu sırada gözaltına alınan CNN muhabiri Ivan Watson İstanbul’u terk etti.  CNN International İstanbul muhabiri Ivan Watson 12 yıldır yaşadığı İstanbul’dan ayrıldı.

Watson, CNN International’da yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’la daha önce görüştüğünü, röportajlar yaptığını ifade ederek, Erdoğan’ın Meclis’te yaptığı konuşmada kendisine ‘ajan’, ‘dalkavuk’ demesini anlamadığını ve çok üzüldüğünü belirtti.

Türkiye’de kaldığı süre içerisinde çok iyi günler geçirdiğini söyleyen Watson, şimdi çok tehlikeli bir ülke haline geldiğini ve Türkiye’den ayrıldığı için de üzgün olduğunu ifade etti.

CNN International’a Taksim’den canlı bağlanan Watson şunları söyledi: “Başbakan Erdoğan benim suç üstü yakalanmış bir ajan olduğumu söyledi. Bu çok ciddi ve tehlikeli bir suçlama. Ben ajanlıkla suçlanıyorum ama elimde Başbakanlıktan bana verilen sarı basın kartı var. Türkiye’de 12 yıldır bu işi yapıyorum ve Başbakan ve yakınındakiler beni şahsen tanıyorlar. Başbakan ile yüz yüze röportajlarım oldu. Başbakanı’ın sehayatlerine katıldım. Kendisinin özel jetinde de bulundum. Bunun dışında Cumhurbaşkanı ve Dışişleri bakanı ile de röportajlarım oldu. Eğer ben bir ajan isem bu çok ciddi bir güvenlik açığı olduğunu gösterir.” dedi. Watson ayrıca “İstanbul’a aşığım. İlk geldim günen beri aşıktım” dedi ve bundan böyle Hong Kong’dan bildireceğini doğruladı.

Ivan Watson, Gezi protestolarının 1. yıldönümünde Taksim Medyanı’nda canlı yayında olduğu sırada gözaltına alınmış, basın kartını göstermesine rağmen geçerli olmadığı söylenerek pasaport ve kimliği istenmiş ve ardından serbest bırakılmıştı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, CNN International’ın İstanbul muhabiri Ivan Watson ile ilgili şöyle konuşmuştu:

“CNN’in dalkavuğu orada bir şeyler yapmaya çalışıyor. CNN International, geçen yıl 8 saat aralıksız yayın yaptı, ülkemi farklı göstermek için. Şimdi de suçüstü yakalandı. Bunların basın özgürlüğü falan derdi yok. Adeta ajanlık için buradalar”

Türkiye’den ayrılan Ivan Watson kariyerine Hong Kong’ta devam edecek. (Medya Tava)